از تحولات قاره کهن در جام‌ ملت‌های امارات

نیمه‌نهایی آسیا به سبک فوتبال لاتین

حالا تیم‌ها به جای در اولویت قرار دادن بازی فیزیکی، به فضاها و تصاحب مکان‌های خالی رقبا اهمیت می‌دهند. امارات، ایران و قطر با این سبک بازی در جام ملت‌ها موفق شده‌اند.

پیشرفت سبک فوتبال تیم‌های ضعیف آسیایی چون هند و چین و در جا زدن تیم‌هایی چون ژاپن و کره‌جنوبی از صدها پیامی است که جام ملت‌های آسیا درباره سیر تغییرات فوتبال در این قاره داشته است. حرکت فوتبال آسیا به سمت مربیان لاتین و روی آوردن به سبک فوتبال مالکانه به جای فوتبال فیزیکی یکی از بارزترین تغییرات فوتبال آسیاست که در تیم‌های صعود کرده به مرحله نیمه نهایی جام می توان مشاهده کرد. چیزی که نیمه نهایی و فینال جام ملت‌های امارات را با دوره‌های قبلی این تورنمنت متفاوت کرده است.

جام ملت‌های آسیا به مرحله نیمه نهایی خود رسیده است. این تورنمنت تا این مرحله، آنچه باید  از تحول فوتبال آسیا به جهان را نشان داده. تحولی که آسیا را از نمایش یک فوتبال فیزیکی و پرفشار با بازیکنانی با قدرت‌های بدنی بالا، به سمت فوتبال مالکانه با توجه به فضاها و تصاحب مکان‌های خالی پیش برده است.

کاری به مثبت یا منفی بودن این تحول نداریم اما جام ملت‌های آسیا، امروز با دوره‌هایی که کشورها برای هدایت تیم‌های فوتبال خود از مربی بومی بهره می‌گرفتند، خیلی فاصله گرفته است. تا جایی که امروز در نیمه نهایی جام ملت‌ها، 3 مربی از 4 مربی حاضر در این مرحله، غیربومی هستند و از اروپای لاتین.

کلید واژه
اخبار مرتبط
نظرات شما