چرا توزیع تجهیزات پزشکی از طریق مجاری رسمی صورت نمی‌گیرد؟

مدیرتجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: اگر تاکنون شبکه رسمی و قابل نظارتی در حوزه اقلام پزشکی و دندان پزشکی شکل گرفته بود، بسیاری از دغدغه ها و نگرانی ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کرد.

تورج شیرزادیان، مدیرتجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص ضرورت ساماندهی شبکه توزیع تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی اظهار داشت: واقعیت این است که یکی از مهمترین کمبود ها و خلاها در حوزه تجهیزات پزشکی، بحث شبکه توزیع شفاف و نظام مند است که باید سیاستگذاران حوزه سلامت در این خصوص، البته با همفکری کلیه ذینفعان، چاره اندیشی کنند.

وی ادامه داد: باید به مانند سیستمی که درتوزیع دارو در کشور وجود دارد، شبکه‌ای مشخص و تخصصی برای توزیع و پخش اقلام تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، تحت نظارت وزارت بهداشت بوجود آید تا همه آنچه که در زنجیره توزیع اتفاق می‌افتد، قابل رصد و نظارت باشد.

شیرزادیان افزود: متاسفانه در طول سال‌های گذشته، مشغله‌های مختلف، مانع برنامه‌ریزی در این خصوص شده است ولی این روزها که بحث اختصاص ارز دولتی به تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، حساسیت بیشتری پیدا کرده و بهینه سازی مصرف منابع ارزی، اولویت پیدا کرده است، طبیعی است که بحث شبکه توزیع این اقلام باید مورد بازنگری اساسی قرار گیرد تا از همه پتانسیل‌ها برای تقویت و نظام‌مند کردن شبکه توزیع بهره بردای شود.

وی تاکید کرد: قطعا اگر تاکنون چنین شبکه رسمی و قابل نظارتی در حوزه اقلام پزشکی و  دندان پزشکی شکل گرفته بود، بسیاری از دغدغه‌ها از قبیل قاچاق معکوس تجهیزات پزشکی که ارز دولتی دریافت می‌کنند، توزیع اقلام فاقد اصالت در مراکز غیردولتی و ... به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کرد.

به گفته شیرزادیان، البته معاونت‌های غذاوداروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به صورت نیمه متمرکز و منطقه‌ای، در این خصوص کارهای ارزشمندی انجام داده‌اند که قابل الگوگیری برای کشور است، مثلا یک مدلی را ما در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پیش بردیم که از دارو شروع شد و به تجهیزات پزشکی مصرفی تسری پیدا کرد و الان زمان مناسبی است که همه این تجربیات یکپارچه سازی شده و مورد بهره بردای در سطح ملی قرار گیرد.

وی با اشاره به مزیت‌های راه‌اندازی شبکه توزیع نظام‌مند تجهیزات پزشکی اظهار داشت: یکی از مزایای شبکه ساختارمند توزیع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی این است که دسترسی به میزان موجودی انبارهای شرکت‌های تامین کننده‌ای اقلام فراهم می‌شود و این موضوع موجب گردآوری آمار و ارقام و بهبود کیفیت برنامه ریزی‌ها می‌شود.

به گفته شیرزادیان، عدم برخورداری عادلانه دانشگاه‌های علوم پزشکی از ملزومات مصرفی، یک سری گرفتاری های جدی برای مسئولین دانشگاه ایجاد می کند و تامین این اقلام را به قدرت چانه زنی دانشگاه‌ها موکول می‌کند، در صورتی که اگر سیستم جامعی در خصوص توزیع شفاف تجهیزات پزشکی مصرفی و ملزومات وجود داشته باشد، می توان شاهد بهبود توزیع این اقلام در سراسر کشور باشیم.

*چالش‌های الزام به توزیع تجهیزات پزشکی از طریق مجاری رسمی

شیرزادیان در خصوص چالش های الزام شرکت های تولیدکننده و واردکننده به توزیع تجهیزات پزشکی از طریق مجاری رسمی تصریح کرد: یک نکته مهم، جایگاه اصناف است که به صورت سنتی، از گذشته های دور، توزیع این اقلام را انجام داده اند. در این طرح باید جایگاه آن ها به خوبی دیده شود.

وی با اشاره به مطالبات شرکت‌های پخش دارویی اظهار داشت: اگر قرار است در حوزه تحهیزات پزشکی، به مانند حوزه دارو، شاهد راه‌اندازی شرکت‌های پخش سراسری و الزام به توزیع اقلام مربوطه توسط این شرکت‌ها باشیم، باید این شرکت ها دارای پتانسیل مالی مناسبی باشند که بعدا گرفتار مشکلات مالی نشوند. مثلا در تنگناهایی که بابت پرداخت مطالبات دارویی بوجود آمد، بحث عرضه اوراق قرضه به شرکت‌های پخش، به عنوان یک راهکار موثر مطرح شد و بسیاری از مطالبات به این صورت پرداخت شد و این موضوع اگر در بحث تجهیزات پزشکی هم اتفاق بیافتد، می تواند گرفتاری‌های مالی زیادی برای این شرکت‌ها ایجاد کند.

شیرزادیان یکی دیگر از چالش‌های این برنامه، را عدم قیمت‌گذاری برخی کالاها عنوان کرد و افزود: بحث قیمت‌گذاری، یکی از چالش های این موضوع است و هرگونه ضعف یا نقص در این خصوص، می‌تواند موجب ایجاد گرفتاری‌های درهم تنیده و پیچیده شود. این موضوع خصوصا در رابطه با ملزومات مصرفی حائز اهمیت است، چرا که تنها حدود 30درصد آن‌ها در حال حاضر قیمت گذاری شده و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز هدایت خریدار به بازار سنتی شود.

وی ادامه داد: از دیگر موضوعاتی که باید در بحث شبکه ساختارمند توزیع مورد توجه قرار گیرد، وجود ساختارهای موازی است. مثلا بحث هیأت امنای ارزی که فعالیت‌های ارزشمند، مفید و استراتژیکی در خصوص تامین اقلام دارد، در این بحث حائز اهمیت است و یا اینکه برخی بیمارستان‌های خصوصی اقدام به تاسیس شرکت‌های تعاونی کرده‌اند که ممکن است با این بحث شبکه رسمی توزیع تجهیزات پزشکی، تداخل پیدا کند و چالش برانگیز باشد.

اخبار مرتبط
نظرات شما