اصلاح نظام پرداخت «پرستاران» در آینده نزدیک

معاون پرستاری وزیر بهداشت از عملیاتی شدن اصلاح طرح نظام پرداخت پرستاران در آینده نزدیک خبر داد.

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزیر بهداشت در راستای گفت‌وگوی برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستاران کشور در خصوص اجرای اصلاح قانون تعرفه گذاری پرستاران توضیحاتی را در این برنامه ارائه کرد.
 
معاون پرستاری وزیر بهداشت با تایید اظهارات  شریفی مقدم در خصوص اصلاح نظام تعرفه گذاری پرستاران از دستور اکید وزیربهداشت برای اجرای این طرح  و حذف طرح قاصدک خبر داد.

وی  با اشاره به تعرفه خدمات پرستاری داخل منزل، گفت: در حال حاضر در حال آماده سازی تعرفه‌های خدماتی پرستاری در منزل هستیم که ان شاء الله به زودی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. 

حضرتی  با اشاره به بیماری‌های تحت خدمات پرستاران در منزل، اظهار داشت: تاکنون 6  بسته خدمتی برای خدمات مراقبت در منزل ویژه بیماری‌های بسیار خطرناک و شایع مانند سکته‌های مغزی، سرطان، بیماری انسدادی مزمن ریوی، نارسایی مزمن قلبی و... نوشته شده است.
 
 معاون پرستاری وزیر بهداشت بیان کرد: نظام پرداخت این طرح در گذشته مبتنی بر درآمد بود؛  برای مثال بیمارستان‌هایی که دارای درآمد بیشتری بودند کارانه بیشتری دریافت می‌کردند اما طرح جدید مبتنی بر عملکرد خواهد بود و به زودی اجرا و طرح قاصدک حذف خواهد شد و تضمین آن هم دستور صریح و اکید وزیر بهداشت است.

وی اطلاعات ارائه شده در مورد پرداخت ناچیز به پرستاران برای خدمت رسانی که توسط شریفی مقدم برنامه گذشته تهران کلینیک بیان شده بود را تکذیب کرد و افزود: حدود 191 عمل وجود دارد که به تنهایی توسط پرستار انجام می‌شود و حدود 180 عملیات دیگر با مشارکت پزشک انجام می‌گیرد.

حضرتی اضافه کرد: برای نمونه درصورت انجام همودیالیز یا کموتراپی توسط پرستار علاوه بر همکاری پزشک نیاز به مهر پزشک نیزاست و چون از این طریق درآمدی بیشتر برای بیمارستان ایجاد می‌شود و به تبع آن پرستاران هم کارانه خود را از آن دریافت می‌کنند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد: با دستور وزیر و اصلاح قانون تعرفه گذاری، مشکلات در این حوزه حل شود.

وی در پاسخ به این مسئله که آیا اصلاحی در انجام عملیات پرونده نویسی پرستاران انجام خواهد شد یا خیر؟،گفت: یکی از مسائل حائز اهمیت در بیمارستان‌ها اعتبار بخشی است که اغلب این کار‌ها را پرستاران انجام می‌دهند که بسیار وقت گیر است و پرستاران فرصت کمتری برای ارائه خدمات به بیماران دارند و جامعه پرستاران از این اتفاق بسیار ناراضی‌اند.

وی بیان داشت: اقدامات انجام شده در راستای صرفه جویی در وقت پرستاران  الکترونیکی شدن گزارش‌های پرستاری است که حاصل دو پایان نامه دکتری پرستاری در شهرکرد و اصفهان است. با توجه به این اتفاق، صرفه جویی در وقت پرستاران و در نتیجه خدمات بیشتر برای بیماران رقم خواهد خورد؛ با این توضیح که پرستار پس از بررسی علمی و تشخیص و طراحی برنامه  به راحتی گزارش الکترونیک خود را ثبت می‌کند.

حضرتی در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح قانون پرداخت تا پایان سال 99 اجرایی می‌شود، گفت: این اصلاحات محدود به سال 99 نیست و دادن معوقات نسبت به گذشته که 15 ماه بود بسیار کمتر شده و به دستور وزیر 3 ماه از این مطالبات به مناسبت روز و هفته پرستار پرداخت می‌شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت همچنین به مشکلاتی در جذب نیروی استخدامی و کمبود نیروی پرستاری اشاره کرد و گفت: در دی ماه امسال حدود 5000 نیرو جذب شده و 4500 نیروی دیگر تا اسفند 98 نیز به این تعداد اضافه می‌شوند.

وی ضمن تبریک روز پرستار، اظهار امیدواری کرد: در راستای اصلاح حقوق  و شرایط پرستاران، سال آینده سالی توام با شادی و امید برای این قشر زحمتکش و ایثارگر جامعه باشد.

اخبار مرتبط
نظرات شما