گلایه‌های 100 هزار سرباز مقابله با کرونا

چند روزی است نیروهای بهداشت از عدم توجه به مشکلات‌شان گلایه دارند؛ نیروهایی که به دلیل نداشتن صنف مستقل، تلاش کردند گلایه‌های خود را از طریق فضای مجازی به گوش مسؤولان وزارت بهداشت برسانند.

وضعیت کنونی کشور در زمینه آمار شیوع ویروس کرونا در کنار بخش درمان و کادر پزشکی حاصل تلاش انسان‌های گمنامی به نام بهورزان و مراقبان سلامت است که در دورترین روستاها برای سلامت مردم گام برمی‌دارند اما زحمات آنها کمتر دیده شد و  و به نقش آنها به خوبی پرداخته نشد، این درحالی است که اگر گام‌های موثر این قشر در پیشگیری و ارائه آموزش‌های لازم به مردم نبود شاید امروز آمار این بیماری در ایران بسیار بیش از این گزارش می‌شد.

مراقبان سلامتی که با کمترین امکانات در دورترین نقاط کشور هم دست از تلاش و مراقبت از هموطنان بر نداشته‌اند و هنوز خستگی بسیج ملی کنتلر فشار خون از تنشان در نرفته بود که طرح مقابله با ویروس منحوس کرونا را آغاز کردند، یادمان نرود که مراقبان سلامت در بسیج ملی فشار خون حدود 30 میلیون نفر را غربالگری کردند که این موضوع دستاورد مهمی برای کشور در زمینه کنترل بیماری‌های غیرواگیر است.

حالا هم که حدود چهار ماه از آغاز شیوع بیماری کرونا در کشور می‌گذرد همین نیروهای گمنام نظام سلامت در دو مرحله سلامت هموطنان را پایش کردند، هرچند به اذعان مسؤولان طی سال‌های گذشته توجه چندانی به حوزه بهداشت نشد و بودجه‌های کلانی در وزارت بهداشت در حوزه درمان خرج شد اما در این روزهای کرونایی همه مردم به نقش بهداشت و پیشگیری بیشتر پی برده‌اند.

حالا چند روزی است که نیروهای بهداشت از عدم توجه به مسکلاتشان گلایه دارند، نیروهایی که به دلیل نداشتن صنف، هویت و جایگاه مستقل در نظام سلامت تلاش کردند تا گلایه‌های خود را از طریق فضای مجازی به گوش مسؤولان برسانند اما گویا تا کنون هیچ یک از مسوولان وزارت بهداشت صدای آنها را نشنیده‌اند.

*نگاه نیروهای بهداشت به تصمیمات نمکی

احمد مهری عضو انجمن متخصصین بهداشت ایران، درباره مشکلات این دانشجویان به فارس گفت: متاسفانه تنها رشته تخصصی سلامت که تحت هیچ تشکل صنفی و سازمانی نیستند رشته های بهداشت است. وزیر سابق بهداشت متاسفانه با تشکیل سازمان نظام بهداشت مخالفت کردند. حال نگاه ما به وزیر جدید است تا این خواسته دیرینه صد هزار بهورز و نیروی بهداشتی را با پیشنهاد تشکیل سازمان نظام بهداشت محقق سازد یا در ایجاد آن شرایط را تسهیل کند چرا که در ساختار وزارت بهداشت هیچ واحدی خود را متولی پیگیری مسایل حوزه بهداشت نمی‌داند.

وی گفت: مسوولان شکاف عمیق وضعیت دریافتی نیروی انسانی بهداشت و درمان را مقایسه کنند. نظام سلامت، وضعیت را به سمتی برده است که قبولی در رشته‌های درمانی برای خانواده ها و افکار عموم افتخار و پذیرش در رشته های بهداشتی مایه ناراحتی و اجبار در انتخاب رشته بوده است. باید در سیاست های اینچنینی تجدید نظر شود. خدمات بهداشتی را در کنار خدمات درمانی به افکار عموم معرفی شوند. ارزشمندی بهداشت بازگرداننده شود، حتی با وجود صدها دانش آموخته و هیات علمی گروه‌های بهداشتی مدیران حوزه بهداشت هم اکثرا از رشته‌های درمانی و تفکرات درمانی هستند. چه راهکاری می‌طلبد جز اصلاح این روندهای موجود؟

*مطالبه 100 هزار نیروی بهداشت از وزارت بهداشت

این اپیدمیولوژیست خاطرنشان کرد: مهمترین مطالبه ما برگزاری جلسه نمایندگان دانشجویان و دانش اموختگان بهداشتی با شخص وزیر بهداشت در سریعترین زمان ممکن است. چرا که معتقدیم برگزاری هر جلسه‌ای جز بدون حضور وزیر بهداشت منجر به پاسخ‌هایی می‌شود که نه تنها مطالبات ما محقق نمی‌شود بلکه به بدتر شدن موضوع می انجامد. یقینا انتظار داریم به احترام بیش از 100 هزار نیروی حوزه بهداشت این درخواست ما برای جلسه با وزیر بهداشت را محقق شود.

وی ادامه داد: درخواست داریم وزارت بهداشت کارگروهی متشکل از نماینده معاون آموزشی وزارت بهداشت، نماینده بوردهای تخصصی سه رشته بهداشت عمومی-محیط و حرفه ای و نمایندگان دانشجویی و دانش آموختگان تشکیل دهد تا در جلساتی اصلاح سرفصل های رشته های بهداشت را بررسی کنند و مبتنی با نیاز نظام سلامت شکاف بین دانشکده های بهداشت و مراکز بهداشتی رفع شود.

مهری تصریح کرد: کارگروهی با حضور معاونت توسعه، معاونت بهداشت وزارت بهداشت و نمایندگان دانشجویان و کارکنان-دانش آموختگان بهداشتی شکل گیرد تا بصورت دقیق مرزبندی رشته های بهداشتی را تعیین تکلیف کنند تا هویت مستقل جایگاه شغلی رشته های بهداشتی در نظام سلامت شکل گیرد.

*جامعه بهداشتی نظام سلامت هویت مستقلی ندارند

یکی از مسائلی که همواره مورد انتقاد جدی کارشناسان بوده، موضوع اولویت داشتن بهداشت بر درمان بوده است. هرچند توجه به زیرساخت‌های درمانی کشور موضوعی حائز اهمیت است اما تجارب نظام سلامت همه دنیا نشان می‌دهد برخورداری کشور از نظام بهداشت قوی نقش بسزایی در کنترل و مدیریت بیماری‌ها خواهد داشت.

فائزه زبرجدی نماینده دانشجویان بهداشت در این خصوص اظهار کرد: نگاه درمان‌محور مدیریت نظام سلامت به جامعه باعث شده آن جایگاه و نگاه افکار عموم به کادر درمانی برای کادر بهداشتی نباشد. تنها نگاه به وضعیت خانه ها و مراکز بهداشت قدیمی و فرسوده در مقایسه با بیمارستان‌های شیک و مجلل اهمیت جایگاه بهداشت را نشان می دهد. از سویی نظام سلامت نیروهای جامعه بهداشت را یک نیروی خدماتی دانسته و جایگاه مستقلی برای آن تعریف نکرده است.

وی با اشاره به مشکلات و مطالبات جامعه بهداشت نظام سلامت کشور افزود: دهها دانشکده بهداشت کشور به تربیت دانشجو میپردازند. دانش آموختگانی که سالیانه تنها زیر ده درصدشان برای نظام سلامت بکارگیری می شوند. از سوی دیگر، روز به روز به تعداد این دانشکده ها افزوده می‌شود و صدها دانش آموخته بهداشت سالیانه بدون توجه به تعریف شغلی خروجی این دانشکده ها می شوند.

زبر جدی ادامه داد: یا جلوی تربیت بیش از اندازه دانشجوی بهداشت را بگیرند یا فکری به حال بکارگیری و جذب آن بکنند. این مساله هرچند مشکل تمام رشته های علوم پزشکی است اما در حوزه بهداشت بیداد می کند و صدها دانش آموخته افسرده بدون شغل را راهی جامعه ای با این حجم از مشکلات اقتصادی می کند. انتظار می رود هرچه سریعتر بنا به اجرای سند پیمایش سرزمینی برای رشته های بهداشت جلوی پذیرش بیش از اندازه دانشجوی بهداشت در دانشگاههای علوم پزشکی و آزاد گرفته شود.

*بلایی که خصوصی‌سازی بر سر بهداشت آورد

نماینده دانشجویان بهداشت با تاکید بر اینکه جامعه بهداشتی نظام سلامت هویت مستقلی ندارند، گفت: وزیر بهداشت در دیدار با مقام معظم رهبری همزمان با روز پرستار سال 98 اعلام کرد به دنبال تعریف هویت مستقل رشته های علوم پزشکی است. در حوزه نیروهای بهداشت عمومی هیچ مرزبندی شغلی وجود ندارد و در دو حیطه شغلی مراقب سلامت-بهورز و مربی تخصصی بهداشتی چندین رشته اجازه بکارگیری داده شده که هویتی برای دانش آموختگان بهداشت عمومی نگذاشته است.

وی افزود: در حوزه بهداشت محیط و حرفه ای متاسفانه دانشگاههای علمی کاربردی و آزاد اقدام به پذیرش دانشجو با رشته های مرتبط می کنند. از سویی برخی موسسات اجازه برگزاری دوره های بهداشت حرفه ای و ایمنی دارند و رشته های غیر تخصصی بدون گذراندن درس های تخصصی و مهم با حضور موقت در این دوره ها در جایگاههای شغلی این حوزه ورود می کنند. انتظار می رود وزارت بهداشت در راستای قولی که داده برای هر رشته علوم پزشکی هویت مستقل تعریف کند تا مرزبندی رشته ای مشخص شود و هویت آسیب دیده بهداشت بازگردد.

زبر جدی همچنین از نبود امنیت شغلی در حوزه بهداشت نظام سلامت گلایه کرد و افزود: بعد از طرح تحول سلامت هزاران دانش آموخته بهداشتی در قالب بخش خصوصی، شرکتی و قراردادی جذب حوزه بهداشت شدند. پیمانکاری شدن بهداشت نه برای کارکنان امنیت شغلی ایجاد کرده نه دریافتی‌های این نیروها محقق شده است. حجم کاری برابر با نیروهای زحمتکش رسمی دارند ولی تفاوت فاحشی در دریافت حقوق دارند. واقعا تا کی قرار است وضعیت متزلزل نیروهای شرکتی و قراردادی بهداشت ادامه پیدا کند؟ مگر نظام شبکه بهداشت مورد تایید مقام معظم رهبری با این لشکر آسیب دیده قابلیت ادامه کار دارد؟

وی افزود: آیا باخبریم پیمانکاران بخش خصوصی با دانش آموختگان بهداشت چه برخورد های سلبی و تهدید آمیزی دارند؟ آیا میدانیم شبکه های بهداشت، این نیروهای خدوم را به جرم شرکتی بودن، نیروی سیستم نمی دانند و از بسیاری از تسهیلات محروم اند؟ خصوصی سازی بهداشت باعث شده بجای کیفیت ارایه خدمات بهداشتی به سمت رقابت در سامانه سیب برویم. معاونت ها به نیروهای بهداشت فشار وارد می کنند برای ثبت خدمات بیشتر اقدام کنند اما دریغ از توجه به کیفیت ارایه خدمات بهداشتی. راهکاری جز اصلاح این روند ها وجود دارد؟

نماینده دانشجویان بهداشت اضافه کرد: چند ده سال است نظام سلامت ایران محکوم به درمان محوری بوده و هست. نظام سلامتی که براساس شواهد موجود و در عمل هنوز بر طبل ارزش درمان و جایگاه آن می کوبد و به بخش بهداشت کمترین توجهی نمی شود. بیایید وضعیت هشتاد درصد مراکز و خانه های بهداشت را با بیمارستان های شیک و جذاب درمانی مقایسه کنید. تخصیص اعتبار متفاوت بین بهداشت و درمان را مقایسه کنید. شکاف عمیق وضعیت دریافتی نیروی انسانی بهداشت و درمان را مقایسه کنید. بازتاب خبری متفاوت خدمات حوزه بهداشت با درمان توسط روابط عمومی آن وزارتخانه، صدا وسیما و دولت را مشاهده کنید. این ها کجا تجلی بخش توجه بیشتر بهداشت است؟

به گزارش فارس، صدهزار نیروی بهداشت طی روزهای گذشته طی نامه‌ای مطالبات خود را به مسوولان وزارت بهداشت ارسال کرده‌اند اما تاکنون هیچ واکنش رسمی از سوی مسوولان وزارت بهداشت شنیده نشده است، هرچند سعید نمکی وزیر بهداشت پس از روی کار آمدن بارها حمایت خود را از جامعه بهداشت اعلام کرده است اما باید دید در این یک سال باقی مانده از عمر دولت و وزارت نمکی وضعیت نیروهای بهداشت ساماندهی خواهد شد؟

اخبار مرتبط
نظرات شما