اپلای تحصیلی کانادا

علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز که عموماَ از طرف موسسات آموزشی به دانشجویان خارجی اعلام می شود، اپلای برای دانشگاه ها و کالج های کانادا نیازمند صرف زمان و هزینه نیز خواهد بود.

علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز که عموماَ از طرف موسسات آموزشی به دانشجویان خارجی اعلام می شود، اپلای برای دانشگاه ها و کالج های کانادا نیازمند صرف زمان و هزینه نیز خواهد بود. به عنوان مثال، دانشجویان باید هزینه های مربوط به ارائه درخواست تحصیلی به دانشگاه را بپردازند و هزینه های مرتبط با تهیه ویزای تحصیلی را نیز پرداخت نمایند. در صورت نا آگاهی از نحوه اپلای دانشگاه های کانادا، این موضوع می تواند موجب سردرگی، اتلاف وقت، هدر دادن هزینه و یا حتی عدم پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد علاقه شود. موضوع دیگری که معمولاَ دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا را با سردرگمی مواجه می کند، مربوط به اصطلاحات و عبارت های رایج برای اپلای دانشگاه های کانادا است. به عنوان مثال، شاید با دیدن اصطلاحی مانند Defer تعجب کنید و کاربرد دقیق آن در هنگام اپلای تحصیلی، برای شما جای سوال باشد. اما اصلاَ نگران نباشید! چرا که ما در سایت تراست به تشریح کامل این اصطلاحات پرداخته ایم.

شرایط تحصیل در کانادا


عموماَ برای اخذ پذیرش از یکی از مدارس، کالج ها، دانشگاه ها یا موسسات آموزشی در کانادا شرایط مختلفی برای متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا عنوان می شود. از جمله شرایط تحصیل در کانادا در نظرگیری شرایط سنی برای برخی از مدارس در این کشور و نیز، برخورداری از شهریه یک سال تحصیل برای شرکت در دوره های دانشگاهی در یکی از موسسات آموزشی در کانادا است. همچنین، دانشجویان نیاز است تا مدرکی مبنی بر تسلط یا آشنایی خود را به زبان انگلیسی ارائه دهند. در بخش های بعدی توصیحات بیشتری در ارتباط با مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا ارائه شده است.
همچنین، ممکن است دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کانادا برای شرکت در برخی از دوره های آموزشی، ارائه حداقل نمره در یکی از دروس اصلی مرتبط با دوره تحصیلی مورد نظر را درخواست می کنند. ارائه آخرین مدرک تحصیلی نیز یکی دیگر از شرایط تحصیل در کانادا است. چنانچه در مورد نحوه دریافت اصل مدرک تحصیلی خود از دانشگاه و هزینه های مرتبط با آن سوالاتی دارید، می توانید به مطلبی با عنوان "آزادسازی مدرک تحصیلی" مراجعه کنید. همچنین، از شرایط اصلی شرکت در دوره های تحصیلی در دانشگاه های کانادا، ارائه حداقل معدل از مدرک تحصیلی قبلی است. این حداقل معدل عموماَ با عنوان GPA شناخته می شود. معمولاَ شرط معدل برای تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه یا کالج محل تحصیل متفاوت است.
به عنوان مثال، برای تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه آلبرتا، نیاز است تا دانشجویان معدل دو سال آخر کارشناسی حداقل به اندازه GPA برابر با 3.3 را ارائه دهند. این در حالی است که برای ادامه تحصیل در کانادا دانشگاه کلگری، و در همین رشته برای مقطع دکتری، برخورداری از حداقل معدل GPA برابر با 3.5 به عنوان یکی از شرایط شرکت در این دوره در نظر گرفته شده است.
همچنین، برای شرکت در برخی از دوره های آموزشی در کانادا توصیه می شود تا دانشجویان از تجربه کاری لازم برای شرکت در دوره های تحصیلی نیز برخوردار باشند. به عنوان مثال، اکثر موسسات آموزشی بازرگانی در کانادا، برای شرکت در دوره های مرتبط با رشته MBA، به متقاضیان تحصیل در این دوره ها توصیه می کنند تا از تجربه کاری در حدود 2 الی 3 سال برخوردار باشند. به علاوه، موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا از دانشجویان مدارکی مبنی بر توانایی مالی برای ادامه تحصیل در کانادا را نیز درخواست می کنند. 

شرایط سنی تحصیل در کانادا

خبر بسیار خوب برای متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا این است که دانشجویان بین المللی می توانند در تمام مدارس این کشور بدون هیچ منعی به ادامه تحصیل بپردازند. معمولاَ شرایط سنی تحصیل در کانادا برای ثبت نام و ادامه تحصیل در یکی از مدارس و یا کالج های این کشور مطرح است. دلیل این موضوع نیز این است که مدارس در کشور کانادا در دو سطح مدارس ابتدایی (elementary or primary schools) و مدارس متوسطه (secondary schools) تقسیم بندی می شوند. البته اگر بخواهیم به صورت دقیق تر به روند تحصیلی در کشور کانادا اشاره کنیم می توان این گونه بیان کرد که در ابتدا، کودکان در سنین 4 یا 5 سال در مهد کودک و پیش دبستانی در کانادا شرکت می کنند. سپس، 12 سطح تحصیلی را در یکی از مدارس ابتدایی و متوسطه در کشور کانادا پشت سر می گذارند.

به شکلی که، مدارس ابتدایی معمولاَ شامل سطوح یک الی 8 هستند. دانش آموزان بعد از تحصیل در این مدارس می توانند در دبیرستان های کانادا مشغول به تحصیل شوند. چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد ادامه تحصیل در یکی از مدارس متوسطه و دبیرستان های کانادا بدست آورید، حتما مطلبی با عنوان "تحصیل دبیرستان در کانادا" را مطالعه کنید. همچنین، ذکر این نکته ضروری است که مدارس ابتدایی در استان کبک کانادا، تنها دارای 6 سطح آموزشی برای دانش آموزان هستند. بنابراین، با توجه به اینکه در کدام یک از سطوح آموزشی فرزند شما به ادامه تحصیل خواهد پرداخت، شرط سنی تحصیل در کانادا نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
البته برخی از مدارس و موسسات آموزشی در کانادا نیز برای پذیرش دانش آموزان شرایط سنی مخصوص به خود را اعلام کرده اند. به شکلی که تنها دانش آموزانی از یک محدوده سنی مشخص را مورد پذیرش قرار می دهند. به عنوان مثال، در حالی که مدرسه خصوصی یورک و مدرسه خصوصی دخترانهBranksome Hall در منطقه تورنتو آنتاریو، دانش آموزانی از محدوده سنی  4 الی 18 سال را مورد پذیرش قرار می دهند (یعنی تحصیل زیر 18 سال کانادا)، مدرسه خصوصی سانی بروک در همین منطقه، تنها دانش آموزانی در محدوده سنی بین 4 تا 12 سال را برای ثبت نام و ادامه تحصیل در تورنتو کانادا می پذیرد. بنابراین، با توجه به مدرسه ای که برای ادامه تحصیل فرزنتان در کانادا در نظر می گیرید، شرایط سنی نیز ممکن است متفاوت باشد

مدرک زبان لازم برای تحصیل در کانادا


با توجه به اینکه زبان انگلیسی و زبان فرانسوی به عنوان زبان های رسمی در کشور کانادا مورد توجه قرار گرفته اند، اکثر موسسات آموزشی در کانادا نیز به یکی از این زبان ها دوره های آموزشی خود را ارائه می دهند. شرایط تحصیل در کانادا از جمله برخورداری از حداقل نمره از امتحان های زبان، ممکن است با توجه به عوامل مختلفی مانند موسسه محل تحصیل و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. به عنوان مثال در جدول زیر، حداقل نمرات مورد نیاز از یکی از امتحان های معتبر زبان، برای شرکت در یکی از دوره های کارشناسی در دانشگاهAlberta ، آورده شده است:
امتحان زبان شرایط پذیرش
تافل آی بی تی (TOEFL (iBT)) حداقل نمره 90 با حداقل نمره 21 در هر بخش
تافل پی بی تی (TOEFL (PBT)) نتایج این آزمون دیگر مورد پذیرش نیست
آیلتس آکادمیک (IELTS (Academic)) حداقل نمره 6.5 با حداقل نمره 6 در هر مهارت
Duolingo حداقل نمره 115
CAEL حداقل نمره 70 با حداقل نمره 60 در هر مهارت
CanTEST حداقل نمره 4.5 با حداقل نمره 4 در هر بخش
CAE حداقل نمره 180 با حداقل نمره 170 در هر مهارت
CPE حداقل نمره 180 با حداقل نمره 170 در هر مهارت
PTE حداقل نمره 61 با حداقل نمره 60 در هر مهارت

ا

اما یکی دیگر از آزمون های زبان که ممکن است برای پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مقاطع تحصیلات تکمیلی در کانادا مورد درخواست واقع شود، آزمون جیمت (
GMAT) است.

ذکر این نکته ضروری است که هر موسسه آموزشی حداقل نمرات تعیین شده از برخی از امتحان های زبان را با توجه به مقطع تحصیلی، رشته و برنامه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. به شکلی که ممکن است مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در کانادا برای موسسات آموزشی مختلف متفاوت باشد. بنابراین، دانشجویان خارجی لازم است برای دریافت اطلاع دقیق از شرایط شرکت در هر دوره تحصیلی، به سایت موسسه تحصیلی مورد نظر خود مراجعه کنند.
یکی دیگر از آزمون های شناخته شده زبان که برای اپلای کانادا کاربرد فراوانی دارد، آزمون تافل است. این آزمون یکی از آزمون های بسیار معتبر زبان در جهان است که از سال 1964 میلادی برای مقاصد مختلف مهاجرتی و از طرف نهادها و کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.
 
گالری عکس
اخبار مرتبط
نظرات شما