۴ هزار نفر از مردم مناطق محروم خدمات رایگان بسیج جامعه‌پزشکی را دریافت کردند

در طرح شهید رهنمون در شهرستان هیرمند ۱۵۱ نفر از خدمات ویزیت عمومی بهره‌مند شدند و ۱۵۱ نفر نیز داروی رایگان به ارزش یک میلیون و ۵۷۰ ریال دریافت کرده‌اند

بسیج جامعه پزشکی از ابتدای بهمن‌ماه با ارائه حدود ۴ هزار خدمت رایگان به مردم سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و دیگر مناطق محروم استان‌ها به پیشواز جشن باشکوه انقلابی اسلامی رفت. خدماتی که ویزیت توسط پزشک عمومی، ارائه خدمات دندانپزشکی، ارائه دارو، ارائه آموزش‌های بهداشتی دوره سالمندی و میانسالی، ارائه آموزش‌های فرهنگی، ارائه خدمات مامایی، غربالگری قند خون، غربالگری فشار خون و ارجاع افراد به مراکز خدمات جامع سلامت را شامل می‌شود و می‌تواند با کنار زدن محرومیت‌های بهداشتی و درمانی، شرایط را برای برخورداری مردم از خدمات برابر در تمام کشور فراهم کند.

سال‌ها پیش پزشکان و پرستاران فداکار و بسیجی دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند در هشت سال دفاع مقدس خدمات ارزنده‌ای به خطوط مقدم نبرد و درمانگاه‌های صحرایی استقرار یافته برای مداوای زخم مجروحان و آسیب‌دیده‌ها ارائه دهند. آن‌ها پشت جبهه حاضر می‌شدند و بر زخم تمام رزمنده‌ها مرحم می‌گذاشتند؛ زنان و مردانی که آتش به اختیار به پا خاسته بودند و حالا بعد از این همه سال همان مسیر را در مناطق کم‌برخوردار ادامه می‌دهند. بسیجی‌هایی که هربار به یک منطقه می‌روند و با ارائه خدمات پزشکی، دندانپزشکی و ... سعی در کنار زدن محرومیت‌های بهداشتی و درمانی و فراهم کردن شرایطی برابر برای تمام کشور دارند. در همین راستا نیز هر سال تعداد غیرقابل شماری خدمات پزشکی اعم از خدمات دندانپزشکی، ویزیت توسط پزشک عمومی، ارائه دارو، ارائه آموزش‌های بهداشتی دوره سالمندی و میانسالی، ارائه آموزش‌های فرهنگی، ارائه خدمات مامایی، غربالگری قند خون، غربالگری فشار خون و ارجاع افراد به مراکز خدمات جامع سلامت به مردم ارائه می‌شود. خدماتی که فقط از ابتدای بهمن‌ماه تاکنون به حدود ۴ هزار نفر از مردم استان‌های سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و... ارائه شده و توانسته است بخشی از محرومیت‌ها در حوزه درمانی را برطرف کند. کاری که این بسیجی‌ها با انجام آن به پیشواز جشن باشکوه انقلاب اسلامی می‌روند و قصد دارند طی روز‌های آینده هم تعداد بیشتری از این خدمات را ارائه دهند.

خدمات رایگان به مردم مناطق محروم
در راستای خدمات ارائه شده در هفته‌های اخیر و به‌خصوص برای پیشواز جشن باشکوه انقلاب، مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به اینکه سپاه همیشه به دنبال محرومیت‌زدایی در مناطق محروم است، به بسیج گفت: «درمانگاه ولایت در شهر تبریز با ۷۰۰ متر زیربنا و در محیطی به وسعت هزار و ۳۵۰ متر با همکاری سپاه عاشورا به بهره‌برداری رسیده است و یک کار ارزشمند به حساب می‌آید.» ابراهیم متولیان اضافه کرد: «انجام کار‌های عمرانی در حال حاضر سخت است، اما باید از مسئولان سپاه عاشورا بابت انجام چنین کاری تشکر و قدردانی کنم. ما باید در این مجموعه‌ها تلاش کنیم تا تعرفه‌های درمان کاهش یابد و نباید صرفاً به دنبال درآمدزایی باشیم.» وی ادامه داد: «در حال حاضر حدود ۱۸۰ هزار پزشک و پرستار عضو بسیج جامعه پزشکی هستند که از ظرفیت آن‌ها برای درمان مردم مناطق محروم و کم برخوردار استفاده می‌کنیم.» در خصوص دیگر خدمات ارائه شده در دیگر مناطق کشور نیز جانشین سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان تأکید کرد: «تاکنون ۳۲۲ بیمار در شهرستان هیرمند ویزیت شدند.» فاطمه کمیلی به بسیج گفت: «در راستای رسیدگی به مشکلات بهداشتی و درمانی نیازمندان با همت کانون بسیج جامعه پزشکی در نواحی مقاومت بسیج شهرستانی خدمات درمانی و ویزیت رایگان به بیماران ارائه شده است.» وی اضافه کرد: «در طرح شهید رهنمون در شهرستان هیرمند ۱۵۱ نفر از خدمات ویزیت عمومی بهره‌مند شدند و ۱۵۱ نفر نیز داروی رایگان به ارزش یک میلیون و ۵۷۰ ریال دریافت کرده‌اند.» همچنین در این طرح ۳۰ نفر از خدمات مشاوره بهره‌مند شده و ۲۹۰ نفر آموزش بهداشتی دیده‌اند. این مسئول ادامه داد: «این تیم پزشکی درمانی در ادامه فعالیت خود به روستای ملاعلی بخش قرقری نقطه صفر مرزی اعزام شدند و ۱۷۲بیمار را به صورت رایگان ویزیت و داروی رایگان به ارزش ۴۳میلیون ریال بین آن‌ها توزیع کرده است.» وی افزود: «در این روستا ۳۰ نفر خدمات مشاوره‌ای دریافت کرده و تعداد ۱۷۹نفر آموزش بهداشتی و فرهنگی را فرا گرفته‌اند.» مضاف بر این خدمات به همت کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان زابل، تیم تخصصی (متخصص زنان و زایمان) نیز ۲۱ نفر را ویزیت کرده‌اند.

محرومیت‌زدایی ادامه دارد
در کنار خدمات ارائه شده به استان‌های یاد شده، مسئول بسیج جامعه پزشکی نیز در خصوص کهگیلویه وبویراحمد به ایرنا گفت: «بیش از ۲ هزار خدمت بهداشتی و درمانی در سال جاری به مردم مناطق محروم بخش سرفاریاب در شهرستان چرام ارائه شد.»

علی ساداتی افزود: «در سال جاری ۵۴ نفر در قالب سه گروه جهادی به مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی بخش سرفاریاب برای خدمات‌رسانی اعزام شد.» گفتنی است برای چنین خدماتی ۱۳پزشک متخصص و عمومی در رشته‌های اطفال، زنان، داخلی، عفونی، دندانپزشکی، تغذیه، بینایی‌سنجی و روانشناسی حضور داشتند و به بیماران نیازمند این مناطق خدمت‌رسانی کردند. ساداتی اضافه کرد: «به مناسبت دهه فجر بیمارستان تخصصی صحرایی با خدمات رایگان به مدت سه روز در روستای پاده سرفاریاب استقرار یافت.» وی محرومیت‌زدایی و ارائه خدمات به مناطق کم برخوردار جامعه را از مهم‌ترین اهداف بسیج عنوان کرد و گفت: «بخش سرفاریاب با ۱۰هزار نفر جمعیت در هفت کیلومتری شهر چرام مرکز شهرستان چرام و در ۱۶۰ کیلومتری یاسوج قرار دارد.» همچنین در استان لرستان نیز بسیج جامعه پزشکی توانسته است خدمات مفیدی ارائه دهد که مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان به تسنیم گفت: «به مناسبت دهه مبارک فجر تیم درمانی و بهداشتی طرح شهید دکتر رهنمون به منطقه پشته حسین‌آباد خرم‌آباد اعزام می‌شود.» سرهنگ دوم عبدالوحید ملک آرا اضافه کرد: «به مناسبت دهه مبارک فجر و در راستای گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت، یک تیم درمانی و بهداشتی با مساعدت کانون بسیج جامعه پزشکی بیمارستان شهید مدنی و ستاد دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان برای ارائه خدمات رایگان پزشکی و بهداشتی به مسجد امام علی (ع) منطقه پشته حسین‌آباد خرم‌آباد اعزام شد.» ‎وی ادامه داد: «این تیم پزشکی که متشکل از پزشک عمومی، ماما، پرستار کارشناسان بهداشت و داروخانه بود همراه با وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای ارائه خدمات درمانی رایگان به مردم این منطقه اعزام شدند.» گفتنی است در استان لرستان از ابتدای بهمن ماه به بیش از ۵۲۰ نفر خدمات پزشکی و دندانپزشکی ارائه شده است. مضاف بر آنچه اشاره شد، در استان البرز نیز به گفته فرمانده حوزه ۱۲۱ شهید مهدی باکری کرج با هماهنگی‌های انجام شده توسط بسیج سازندگی سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز در بخش چشم‌پزشکی از تعداد ۷۰ نفر ویزیت به عمل آمد و به اکثر نیازمندان این منطقه که از اوضاع مالی خوبی برخوردار نبودند عینک رایگان داده شد و مشاوره‌های لازم پزشکی به تمام مراجعه‌کنندگان داده شد. در قسمت پزشک عمومی از ۱۰۰نفر به صورت کامل ویزیت به عمل آمد و مشاوره‌های تخصصی درمانی به عزیزان بیمار داده شد و با توجه به هماهنگی قبلی و تهیه دارو از سازمان بسیج سازندگی استان البرز به تعدادی از این عزیزان که توانایی مالی برای تهیه دارو نداشتند به صورت رایگان دارو‌های مورد نیاز تحویل داده شد. این بسیجی در استان البرز اضافه کرد: «در قسمت اورولوژی تعداد ۴۰ نفر ویزیت شدند و در قسمت تست قند خون و فشار خون از تعداد ۱۰۰نفر این تست به عمل آمد.» با این شرایط که بسیجی‌ها عزمشان را جزم کرده‌اند دور از انتظار نیست که ۴ هزار نفری که از خدمات رایگان برخوردار شدند تا پایان بهمن‌ماه به تعداد قابل‌توجه‌تری افزایش یابند.
اخبار مرتبط
نظرات شما