تأمین خون مورد نیاز 160 مرکز درمانی در استان تهران

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه روزانه 1200 تا 1300 واحد خون در سطح استان تهران اهدا می‌شود، گفت: با این میزان خون اهدایی توانسته‌ایم نیاز 160 مرکز درمانی در سطح استان تهران را تأمین کنیم.

 محمدرضا مهدی‌زاده، مدیرکل انتقال خون استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «فعالیت مراکز انتقال خون در استان تهران»، اظهار داشت: 11 مرکز خون‌گیری در استان تهران داریم. 

وی ادامه داد: روزانه بین 1400 تا 1500 مراجعه کننده به این مراکز داریم که از این تعداد 1200 تا 1300 واحد خون گرفته می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران افزود: اکنون و به ویژه در یک ماهه اخیر این مقدار خون اهدایی نیاز استان تهران را برطرف می‌کند و از این تعداد فرآورده خونی، 1200 تا 1300  واحد گلبول قرمز متراکم  تولید می‌کنیم که مصرف بیشتر فرآورده خونی همین گلبول قرمز متراکم است.

مهدی زاده بیان داشت: حدود 800 واحد پلاکت و 700 واحد پلاسما تولید می‌شود و اکنون توانسته‌ایم نیاز 160 مرکز درمانی در سطح استان تهران را تأمین کنیم؛ یعنی هیچ مشکلی از نظر تأمین فراورده های خونی شامل گلبول قرمز متراکم، پلاسما و پلاکت در مراکز درمانی استان تهران نداریم.

وی تصریح کرد: ما در مرکز وصال برحسب نیاز مراکز درمانی که نسبت به  فرآورده خونی اشعه دیده اعلام می‌کنند، این فراورده را که بیشتر برای بیماران سرطانی است، تأمین می‌کنیم؛ روزانه بین 80 تا 100 واحد خون را اشعه می‌دهیم و بر حسب نیاز در اختیار مراکز درمانی قرار می‌دهیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران خاطرنشان کرد: بیشترین گروه خونی در استان تهران گروه خونیo مثبت است و بیشترین نیاز هم مربوط به همین گروه خونی است.

اخبار مرتبط
نظرات شما