ضدعفونی روزانه خطوط مترو و اتوبوسرانی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: به منظور سهولت مردم در استفاده از وسایل تردد شهری، با مسؤولان مترو و اتوبوسرانی هماهنگ شده و این اماکن با استفاده از جدیدترین متدها و بهترین محلول‌ها و مواد ضدعفونی کننده، روزانه ضدعفونی و شسته می‌شوند.

محسن فرهادی درخصوص تمهیدات وزارت بهداشت برای ارتقای بهداشت محیط در اماکن عمومی به منظور پیشگیری از انتقال کروناویروس جدید، تاکید کرد: در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، رعایت بهداشت فردی بر هر اقدام دیگری اولویت دارد و مردم نباید در شست‌وشو و ضدعفونی مداوم دست‌هایشان لحظه‌ای غفلت ورزند.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید از حضور غیرضرور در اماکن عمومی، کمپ‌ها، اردوها و وسایل حمل و نقل شهری خودداری کنند، افزود: از آنجاکه خطوط متروی شهری، اتوبوسرانی، ترمینال ها و فرودگاه ها، روزانه با بیشترین حجم مسافر روبرو هستند، با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هماهنگ شده که با هماهنگی مسؤولان امر، این اماکن به صورت روزانه شست و شو و ضدعفونی شود.

فرهادی بیان کرد: در این راستا، به طور ویژه و به منظور سهولت مردم در استفاده از وسایل تردد شهری، با مسؤولان مترو و اتوبوسرانی هماهنگ شده و این اماکن با استفاده از جدیدترین متدها و بهترین محلول‌ها و مواد ضدعفونی کننده، روزانه ضدعفونی و شسته می‌شوند.

وی درخصوص توصیه‌های بهداشت فردی، خاطرنشان کرد: در این راستا توجه شود که مردم باید دست‌های خود را مرتبا با استفاده از آب و صابون شستشو داده و یا با استفاده از مواد ضدعفونی کننده الکلی، ضدعفونی کنند. هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بگیرند و بلافاصله دستمال را دور انداخته و دست‌های خود را بشویند. از تماس نزدیک با هر کسی که تب و سرفه دارد خودداری کنند. اگر تب، سرفه و یا هرگونه مشکلی در تنفس دارند، سریعا به پزشک مراجعه کرده و سابقه سفر قبلی خود را به پزشک اطلاع دهند.

فرهادی افزود: هنگام بازدید از بازارهای حیوانات در مناطقی که در حال حاضر موارد ابتلا به کروناویروس گزارش شده است، از تماس مستقیم محافظت نشده با حیوانات زنده و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنند. از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده اجتناب کنند. گوشت خام، شیر یا اندام های حیوانی خام باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس آنها با غذاهای پخته شده و آلودگی غذا جلوگیری شود.

وی در خصوص مدیریت دفع و معدوم سازی زباله های بیمارستانی در ارتباط با کروناویروس جدید، تصریح کرد: در مورد دفع زباله‌های بیمارستانی نیز خاطر مردم آسوده باشد. چراکه زباله‌های بیمارستانی با روش علمی و کاملا ایمن، توسط دستگاه های بی خطرساز معدوم می‌شوند. این پروسه در مورد پسماند بیماران مبتلا به کرونا در اتاق‌های ایزوله انجام شده و پس از آن به سیستم های ویژه شهرداری تحویل داده می‌شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص استفاده از ماسک، گفت: قاعدتا این ماسک‌ها یک بار مصرف هستند و استفاده مداوم از آنها توصیه نمی‌شود لذا افرادی که علائمی مانند سرفه و عطسه دارند، باید ماسک خود را مکررا تعویض کنند و ماسک‌های استفاده شده را درون کیسه پلاستیکی گذاشته و به این روش از انتشار هرگونه آلودگی در محیط، خودداری کنند.

فرهادی در خصوص ارائه مواد ضدعفونی در متروها و برخی اماکن عمومی عنوان کرد: در این مورد شهرداری و مسؤولان مترو اقداماتی را انجام خواهند داد. تاکنون نیز همکاری های خوبی از سوی شهرداری صورت گرفته است. وزارت بهداشت بر نصب بنرهای اطلاع رسانی در مورد کروناویروس جدید در سطح شهر تاکید دارد که این اقدام نیز از سوی شهرداری در حال انجام است.

اخبار مرتبط
نظرات شما