زالو‌ درمانی یا لیزر ‌درمانی؟

مصطفی میرزایی

یکی از بیماری‌های شایع در عصر حاضر که انسان‌ها با آن رو به رو هستند و زنان بیش از نیمی از این جمعیت را تشکیل می‌دهند، واریس است. بیشترین مبتلایا به واریس، زنان 40 تا 45 ساله‌اند. برای معالجه این بیماری، روش‌های نوین درمانی مختلفی وجود دارد، اما درهمه موارد، کارآمد نیستند و یا هزینه سنگینی را برای بیمار دارند و بیماران نمی‌توانند از پس مخارج آن بربیایند؛ در نتیجه، بسیاری از افراد برای درمان این بیماری به طب سنتی روی می‌آوردند و روش‌های سنتی و قدیمی را بر درمان‌های نوین، ترجیح می‌دهند.

خانم دکتر اسد‌زاده، پزشک طب سنتی، در رابطه با درمان سنتی واریس، به خبرنگار مدنا گفت: «واریس، بیماری‌ای است که در اثر غلبه "سودا" در بدن و افزایش آن در خون ایجاد می‌شود، به‌خصوص وقتی سودا در قسمت‌های تحتانی و عروقی بدن، رسوب کند. زمانی که میزان سودا در خون افزایش یابد، عروق، قابلیت
در استفاده از داروهای سودا زدا باید به طبع افراد توجه کرد
انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند و خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا نمی‌کند و منجر به ایجاد تورم در رگ‌ها و در نهایت ابتلای فرد به واریس می‌شود.»
در طب سنتی، علت واریس، سودا شناخته شده است که برای درمان آن، باید میزان سودای موجود در خون را کاهش داد. اسدزاده خاطر نشان کرد که درمان واریس، فقط استفاده صرف از زالو یا حجامت نیست. درمان واریس مراحل مختلفی دارد و برای انجام این مراحل، ابتدا باید آن قسمت از بدن را که دچار واریس شده است، شناسایی کرد و بعد به سودا‌ زدایی آن پرداخت. این عمل سودا زدایی، می‌تواند از طریق خوردن خوراکی‌هایی مانند سرکه و زنجبیل که مقدار سودا را در خون کاهش می‌دهند و یا مالیدن روغن‌های گیاهی مانند روغن سیاه‌دانه و... باشد. ناگفته نماند که در استفاده از داروهای سودازدا باید به طبع افراد، توجه شود و بر اساس طبعشان برای آن‌ها، دارو تجویز شود. در مرحله بعد اگر افراد دچار پرخونی باشند، یعنی میزان اخلاط در خون آن‌ها زیاد باشد، حجامت انجام می‌شود و بعد از این که فشار خون بر اثر حجامت، کاهش پیدا کرد، به مرحله درمان اصلی واریس، که زالو انداختن است، می‌رسیم.
وی در پاسخ به این سوال که
در درمان واریس پیشرفته چه‌طور باید برخورد کرد، افزود: «در درمان بیماری‌های پیشرفته واریس که می‌تواند منجر به قانقاریا نیز شود چون خون‌رسانی و جریان خون، مختل شده است، همچنان زالو انداختن می‌تواند درمان اصلی باشد.»
دکتر اسد‌زاده در رابطه با نحوه عملکرد زالو توضیح داد: «زالو هم‌زمان با مکیدن خون، یکسری آنزیم از بزاق خود ترشح می‌کند که این آنزیم‌ها از این راه، وارد بدن شده و موجب جریان راحت‌تر خون می‌شود. این آنزیم‌ها با چسبیدن به دیواره رگ‌ها، ورم و التهاب آن‌ها را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که تعداد دفعات استفاده از زالو به قوت جسمانی و مکانیزم بدنی بیمار، بستگی دارد.»
وی در رابطه با طول درمان این روش اظهار داشت: «معمولا 50 تا 70 درصد بیماران در طی سه مرحله زالو انداختن و سپری کردن دیگر مراحل درمانی، بهبود می‌یابند و تعداد کمی از آن‌ها، احتیاج به دوره درمانی طولانی‌تر و استفاده بیشتر از زالو دارند؛ البته این افراد، برای بهبودی کامل و پیشگیری از ابتلای دوباره باید مواردی را رعایت کنند؛ برای مثال، استفاده طولانی‌مدت از خوراکی‌های خاص، می‌تواند سودای اضافی در خون را کاهش دهد.»
وی در ادامه
بیماری‌های پیشرفته واریس می‌تواند منجر به قانقاریا شود
در رابطه با راه‌های پشگیری از این عارضه گفت: «عامل واریس شناخته شده است و فقط مسئله وراثت در آن دخیل نیست، در طب سنتی، سودا دلیل واریس است ولی عوامل ژنتیکی، وراثت، کار زیاد با کامپیوتر، ایستادن طولانی‌مدت و... نیز می‌تواند باعث تبدیل خون به سودا و بروز واریس شود که افراد می‌توانند با شناخت این عوامل و جلوگیری از آن‌ها، از بروز این بیماری، جلوگیری کنند. حجامت هم یکی دیگر از این راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.»
وی همچنین درباره این که درمان سنتی واریس دائمی است و یا موقتی، گفت: «درمان واریس به روش سنتی، به مراتب، پاپدارتر از روش درمان از طریق لیزر است و در موارد مشاهده‌شده، بیماران تحت درمان‌های سنتی واریس در مقایسه با بیماران تحت درمان با روش‌های مدرن، بهبودی کامل‌تری یافته‌اند؛ همچنین احتمال برگشت‌پذیری واریس در درمان‌های سنتی کمتر از لیزر است. لازم به ذکر است که شاید درمان سنتی نیاز به صرف زمان بیشتری داشته باشد، ولی ماندگاری بیشتری دارد و شاید استفاده از لیزر، سریع‌تر به بهبودی فرد، منجر شود ولی عوارض جانبی استفاده از آن و برگشت‌پذیری بیماری نیز احتمال بیشتری دارد.»