پروفسور قوامی

در گفت‌وگوی اختصاصی با پروفسور قوامی:

لاپاراسکوپی آینده جراحی است

طیبه مقدم

پروفسور بیژن قوامی سال‌‌ها در دانشگاه‌های لوزان سوئیس به تدریس پرداخته وسابقه طولانی در جراحی لاپاراسکوپی در مراکز و کلینیک‌های جراحی سوئیس دارد. گفت‌‌وگوی خبرنگار سینا نیوز با وی درحاشیه دومین کنگره بین‌المللی لاپاراسکوپی در شیراز را در ادامه بخوانید.

پروفسورقوامی لطفا خودتان را معرفی کنید.
من بیژن قوامی متولد ۱۳۲۵ تهران. تحصیلاتم را تا مقطع دیپلم در دبیرستان فرانسوی سن‌لویی و رازی گذراندم. درسال ۱۳۴۴ به سوئیس مهاجرت کردم و در دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان فیزیک خواندم. بعد از دوسال به دانشکده پزشکی رفتم و در همانجا دوره تخصص جراحی عمومی را گذراندم. سپس به تدریس در دانشگاه و مطالعه و تحقیق در مورد جراحی وخصوصا جراحی لاپاراسکوپیک پرداختم.

کنگره را چطور دیدید؟ سطح کیفی مقالات، سخنرانی ها و فضای کلی کنگره چطور بود؟
هم مقالات و هم کیفیت سخنرانی اساتید عالی بود. کنگره خیلی به‌روز و سطح بالا است. یکی از بهترین کنگره‌هایی است که من شرکت داشتم.

به طور کلی وضعیت جراحی را در ایران چطور می‌بینید؟
به نظرم سطح جراحی در ایران خیلی خوب و بالاست. به‌خصوص که عده‌ای جوان با انرژی در سال‌های اخیر وارد دنیای جراحی شده‌اند و سطح جراحی را به‌ویژه در لاپاراسکوپی بالا برده‌اند و در حال حاضر ایران در این زمینه با دنیا رقابت می‌کند.

وضعیت مراکز جراحی لاپاراسکوپی و بیمارستان‌های ایران را چه‌طور می‌بینید. دارای چه استانداردی هستند؟
مرکز لاپاراسکوپی در بیمارستان‌های دولتی مثل بیمارستان حضرت رسول از نظر آموزشی بسیار پیشرفته هستند و دوره های مختلف و منظم برگزار می کنند. به نظرم در این چند سال اخیر پیشرفت خیلی سریعی داشتند. بیمارستان‌های خصوصی هم در چند جایی که رفتم و عمل کردم چه از نظر کاری وچه از نظر لوازم جراحی و امکانات بسیار خوب بودند.

فکر می‌کنید اینجا کمبودی وجود دارد؟ آیا از نظر امکانات جراحی یا منابع علمی و تکنیک‌های جدید در مضیقه هستیم؟
یک
به نظرم سطح جراحی در ایران خیلی خوب و بالاست. به‌خصوص که عده‌ای جوان با انرژی در سال‌های اخیر وارد دنیای جراحی شده‌اند و سطح جراحی را به‌ویژه در لاپاراسکوپی بالا برده‌اند و در حال حاضر ایران در این زمینه با دنیا رقابت می‌کند.
سری ابزار و تکنیک‌های جدید هستند که در این کنگره هم معرفی شد، مثل تکنیک ها و ابزارهای روباتیک در جراحی که تا جایی که می دانم در ایران موجود نیست، البته خیلی جاهای دیگرهم نیست. ولی در جراحی هایی که من انجام دادم همه وسایل لازم موجود بود و هیچ کمبودی ندیدم. پارسال در بیمارستان حضرت رسول جراحی انجام دادم و دیدم که حتی در بیمارستان های دولتی هم همه چیز عالی است.

چه تفاوتی بین جراحی لاپاراسکوپی در ایران و سوئیس به عنوان یک کشور پیشرو می‌بینید ؟
موضوع اساسی این است که وقتی در سال 1987 اولین لاپاراسکوپی در فرانسه انجام شد، به سرعت در تمام اروپا گسترش پیدا کرد. من از سال 1989 این شانس را داشتم جزو کسانی باشم که در این زمینه پیشگام بودیم و در پیشرفتش شرکت داشتیم و حتی خیلی از عمل‌ها را توانستیم تصور کنیم که چطور با لاپاراسکوپی انجام بدهیم. این جریان کمی با تاخیر به ایران رسید. از سال 1992 در ایران آغاز شد و عمل‌های جراحی سنگین از سال 2005 شروع شد ولی خوشبختانه این تاخیر به سرعت جبران شد و الان جراحی‌هایی که در ایران انجام می شود مشابه آنهایی‌ست که در اروپا انجام می‌شود.

بیماران چه واکنشی به لاپاراسکوپی دارند؟ آیا راضی هستند؟
مسلما. در جراحی لاپاراسکوپی بیمار درد کمتری تحمل می‌کند. مدت بستری و دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تر است. تنها مشکل در مورد هزینه‌هاست که از روش جراحی لاپاراتومی بیشتر است. البته بعضی تحقیقات نشان داده که خود عمل لاپاراسکوپی گران تر است ولی چون بیمار سریع‌تر به وضعیت عادی برمی‌گردد و کارش را بعد از یک هفته از سر می گیرد لاپاراسکوپی برای فرد ارزان‌تر تمام خواهد شد.

شما آینده لاپاراسکوپی را چطور می‌بینید؟
آینده جراحی در واقع لاپاراسکوپی است. آینده دیگری نمی‌تواند داشته باشد.

شما فکر می کنید لاپاراسکوپی جایگزین همه جراحی‌های سنتی می‌شود؟

نه. جراحی پیش می‌رود. روش‌های جدید معرفی می‌شوند. هر پاتالوژی‌ای یک اندیکاتور عمل جراحی دارد. بعضی جراحی‌ها هستند که با لاپاراسکوپی نمی توان انجام داد. همه جراح‌ها لاپاراسکوپی را انجام نخواهند داد. اما فکر می‌کنم این‌طورکه جراحی پیش می‌رود تا 10-15 سال دیگر روباتیک جایگاه مهمی پیدا خواهد کرد به این طریق که می‌توان با ابزارهای مینیاتوری عمل‌های جراحی را انجام داد.