چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ الأربعاء ٨ جمادى الأولى ١٤٣٩ Wednesday, January 24, 2018
تازه‌های خبری :
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۷ ۰۱:۳۱ |   :کد خبر  ۴۲۵۱۸۶
  سرویس:
سلامت / بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت:
خدمات توانبخشی در کشور ما شرایط مناسبی ندارند/ تقویت مهارت‌"نه" گفتن برای مقابله با حوادثی همچون قصه آتنا

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: دو مقوله خدمات توانبخشی و خدمات مراقبت‌های انتهایی زندگی در کشور ما شرایط مناسبی ندارد یعنی برای آنها متولی خاصی هم وجود ندارد، البته در زمینه توانبخشی تقسیم کارهایی انجام شده است اما هنوز به شرایط ایده‌آل نرسیده‌ایم.

به گزارش خبرنگار سینا، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری وزارت بهداشت با اشاره به موضوع سواد سلامت در جامعه گفت: با توجه به پیشرفت نظام‌های نوین بهداشتی و درمانی در این حوزه نیاز به سواد سلامت مردم احساس می‌شود؛ چرا که افرادی که دارای سواد سلامت پایینی هستند در حوزه پیشگیری کمتر اقدام می‌کنند، مصرف داروهایشان درست نیست و مدت زمان بیشتری در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند و همه این مسائل بر سلامت مردم تاثیرگذار است.

 

حریرچی با بیان اینکه سواد سلامت به عنوان توانایی افراد برای دریافت و تفسیر مسائل بهداشت و درمان تلقی می‌شود، افزود: به طوری که اگر مردم یک جامعه دارای سواد سلامت باشند می‌توانند سلامت خود و جامعه‌شان را ارتقاء دهند.

 

حدود نیمی از جمعیت کشور از سطح سواد محدود برخوردارند

وی ضمن اشاره به اینکه در کشور ما میزان سواد سلامت بالا نیست، افزود: حدود نیمی از جمعیت کشور از سطح سواد محدود برخوردارند و افراد بالای 55 سال و بیکاران سواد سلامت کمتری داشته و بیشتر در معرض خطر هستند، همچنین سواد سلامت مردان نسبت به زنان جامعه محدودتر است و این باعث می‌شود که مشکلاتی در مسیر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افرادی که سواد سلامت کمتری دارند، ایجاد شود.

 

این مقام مسئول با اشاره به منابع دریافت سواد سلامت، گفت: در کشور ما 42 درصد از مردم مسائل سواد سلامت را از رادیو و تلویزیون، 4.6 درصد از پزشک و کارکنان بهداشتی و درمانی، 32 درصد به صورت اینترنتی، 16 درصد از طریق دوستان و آشنایان، 9 درصد از طریق روزنامه‌ها و نشریات دریافت می‌کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای بالا بردن سطح سواد سلامت مردم گفت: اجرای برنامه ملی خودمراقبتی در همین راستاست؛ به طوریکه ما برنامه خودمراقبتی فرضی را برای 15 درصد از خانوارها و 12.8 درصد از دانش آموزان اجرا کردیم. همچنین برنامه خودمراقبتی سازمانی برای 18 درصد از سازمان‌ها و 21 درصد از مدارس کشور انجام شد و در عین حال برنامه خودمراقبتی اجتماعی نیز برای 27 درصد از محلات و شهرها صورت گرفت. همچنین دو میلیون و 730 هزار سفیر سلامت خانوار، یک میلیون و 270 هزار سفیر سلامت دانش آموزی و 250 هزار سفیر سلامت دانشجویی تربیت کرده‌ایم و راهنمای جامع آموزش سلامت در مدارس را به 510 هزار معلم به صورت ضمن خدمت آموزش دادیم.

 

حریرچی افزود: همکاری برای تهیه سریال‌هایی مانند پریا، روبان قرمز، مجموعه انیمیشن دیرین دیرین و غیره نیز از جمله اقدامات در این حوزه بوده است که امیدواریم با این کارها بتوانیم سواد سلامت مردم را برای پیشگیری از بیماری‌ها، دریافت خدمات بهتر و غیره بالا بریم.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع هزینه‌ها در حوزه سلامت اشاره و اظهار کرد: باید بدانید که به ازای سلامت افراد برای درمان بیماری‌هایشان چقدر می‌توانیم هزینه کنیم. این موضوع در سطح جامعه با فرمول‌هایی معادل سازی می‌شود که بر اساس این فرمول گفته می‌شود که برای اینکه یک سال عمر با کیفیت به دست آوریم چقدر باید هزینه کنیم. متوسط این میزان یک برابر درآمد سرانه کشورهاست که البته در برخی کشورها این میزان به نیم برابر و گاهی به یک و نیم یا دو برابر هم می‌رسد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه باید توجه کرد که درمان مناسب دارای دو عامل تضمین طول عمر و کیفیت عمر است، ادامه داد: درمان جدید باید ثابت کند که می‌تواند یکی از این عوامل و یا هر دوی آن را افزایش دهد. یعنی اگر درمانی موثر نیست و این دو عامل را ندارد، در بسته درمانی وارد نمی‌شود. البته شاید یک درمان طول عمر را افزایش دهد اما ممکن است عوارض آن در زمانی دیگر باعث کاهش طول عمر شود. بنابراین باید ثابت کرد که اولا درمان موثر است و دوما فوایدش بیش از عوارضش است.

 

قائم مقام وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم اولویت بندی در انتخاب درمان بیماری‌ها گفت: به عنوان مثال گاهی داروهای گرانقیمت شیمی درمانی را تامین می‌کردیم اما در همان مقاطع داروهایی مانند واکسن، قطره آهن و ... که برای رشد مردم لازم بود را تامین نمی‌کردیم. بنابراین در حوزه درمان باید انتخاب‌هایمان آگاهانه و بر مبنای اولویت بندی باشد.

 

خدمات توانبخشی در کشور ما شرایط مناسبی ندارند

در ادامه این نشست حریرچی حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار سینا درباره خدمات توانبخشی گفت: دو مقوله خدمات توانبخشی و خدمات مراقبت‌های انتهایی زندگی در کشور ما شرایط مناسبی ندارند، یعنی برای آنها متولی خاصی هم وجود ندارد، البته در زمینه توانبخشی تقسیم کارهایی بین وزارت بهداشت، بهزیستی و هلال احمر انجام شده و جلساتی برگزار و تفاهم‌نامه‌هایی نیز منعقد شده است، اما هنوز به شرایط ایده‌آل نرسیده‌ایم

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای آموزش مسائل جنسی گفت: آنچه که ما بر آن تاکید داریم این است که آموزش‌هایی متناسب با مبانی فرهنگی و دینی در دوره‌های مختلف سنی ارائه و با تایید مراجع قانونی دنبال شود،  باید توجه کرد که تعداد قابل توجهی از مهارت‌های زندگی پیش از دوره مهد کودک و ابتدایی باید شروع شود و افرادی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند باید این مهارت‌ها را آموزش دیده باشند.

 

تقویت مهارت‌"نه" گفتن برای مقابله با حوادثی همچون قصه آتنا

این مقام مسئول با بیان اینکه مهارت‌هایی مانند «نه» گفتن و یا ارتباط با دیگران باید در بسته‌های درست طراحی و مطالعه شده و سپس آنها را آموزش دهند، گفت: ما نمی‌توانیم صورت مسئله برخی از مسائل را پاک کنیم، باید توجه کرد که در کشورهای اروپای غربی که آزادی عمل و ارتباط وجود دارد، 25 درصد کودکان دختر در معرض سوء استفاده‌های جنسی قرار می‌گیرند.

 

قائم مقام وزارت بهداشت گفت: در کشور ما وزارت بهداشت آماری در این زمینه ندارد، اما مواردی مانند آتنا زنگ خطری را در جامعه به صدا در می‌آورد و نشان می‌دهد که ارائه آموزش‌ها در سطح خانواده‌ها، ارائه آموزش به والدین و غیره باید انجام شود.

 

حریرچی تاکید کرد: متاسفانه قسمت عمده‌ای از خشونت‌ها توسط افراد آشنا انجام می‌شود. بنابراین آموزش‌های ما باید محیطی و از طریق خانواده‌ها، مساجد، رسانه‌ها و نشریات ارائه شود.

 

آمار بیکاری پرستاران را قبول نداریم

وی در پاسخ به سوالی درباره آمارهایی مبنی بر بیکاری پرستاران، گفت: ما این آمار را قبول نداریم و بارها اعلام کرده‌ایم که 100 هزار کمبود پرستار در کشور وجود دارد. به عنوان مثال در حال حاضر در شهرهایی مانند تهران و برخی کلانشهرها آگهی استخدام 2000 پرستار را می‌دهیم اما نصف ظرفیت ثبت نام می‌کنند. همچنین ما دچار کمبود پزشک عمومی و برخی تخصص‌ها نیز هستیم. بنابراین برای جبران این کار باید ظرفیت پذیرش‌مان را بالا ببریم که در این زمینه ظرفیت دانشکده‌های پرستاری را دو برابر کردیم.

 

این مقام مسئول ادامه داد: در عین حال ما فقط در تربیت پرستاران آموزش‌های آکادمیک را به آنها ارائه می‌دهیم و پذیرش پرستار از طریق کنکور است. در عین حال این پرستاران برای آموزش‌های بالینی در بیمارستان‌ها آموزش می‌بینند، اما کوریکولوم آموزشی همه این افراد کاملا شبیه به آموزش آکادمیک است.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید بر کمبود شدید پزشک و متخصص در کشور گفت: این در حالیست که در شهر تهران متخصص مازاد هم داریم؛ به طوریکه 40 درصد متخصصان در برخی از رشته‌ها در تهران هستند، اما ملاک ما در کمبود پرستار کشوری است و علاوه بر این در طی 15 سال گذشته در شهر تهران برای هیچ کدام از آگهی‌های استخدام پرستاری ما به اندازه ظرفیت متقاضی وجود ندارد.

 

برگزاری انتخابات نظام پزشکی به صورت الکترونیک

حریرچی با اشاره به انتخابات نظام پزشکی که در 30 تیرماه برگزار می‌شود، گفت: انتخابات نظام پزشکی در دوره‌های گذشته با مشارکت پایینی انجام شده، به طوریکه در دوره گذشته در تهران میزان مشارکت 12 درصد بوده و این برای کشوری که در سایر انتخابات‌هایش مشارکت 60 تا 70 درصدی را دارد، مناسب نیست.

 

وی افزود: بر این اساس یکی از اقدامات وزارت بهداشت برای افزایش مشارکت، الکترونیکی کردن انتخابات در این دوره بود تا افراد بتوانند از طریق گوشی موبایل خود و یا در منزل با امنیت بالایی رای دهند. این اقدام تجربه خوبی برای کل کشور است که امیدواریم با موفقیت انجام شود.

 

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
کلیدواژه ها:
نه گفتن آتنا توانبخشی
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۲ ارسال
425186
تزریق بوتاکس فقط در مراکز مورد تایید وزارت بهداشت / استفاده از لیزر برای بهبود زخم‌های جراحی و سوختگی
تشخیص و درمان صرع‌های مرزی می تواند پیچیده باشد/ مشکلات گوارشی و قلبی گاه ریشه در صرع دارد
آبریزش بینی و گرفتگی بینی؛ مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه های درمان آن
مخالفان افزایش عوارض سیگار پاسخگوی مردم باشند
تاثیر استرس، اعتياد و چاقی در ناباروری مردان/ حدود ١٥ درصد زوج‌ها در جهان مشكلات ناباروري دارند
کمتر از ۲۰۰ پرستار توانبخشی در کشور داریم
برای جلوگیری از چاقی؛ بین انرژی دریافتی و مصرف آن «تعادل» برقرار کنید
رشد طلاق در نیمه نخست سال جاری/ارجاع طلاق های توافقی به مشاوره
ديابت؛ ناتواني جنسي مردان را بدنبال دارد/ سكته قلبي؛ سرانجامِ انسداد عروق كرونر قلب
سرطانی شایع؛ اما قابل پیشگیری/آنچه باید از غربالگری سرطان ها بدانید
رونمایی از اولین ژنوم مرجع ایرانیان / تشخیص زودهنگام و درمان موثرتر بیماری‌ها با استفاده از «ژمیران»
چگونه بیماری های عروق کرونر درمان می شوند؟
هر آنچه باید در مورد پروتزهای دندانی بدانید
ترشح اسيد زياد و خالي بودن معده، ايجاد زخم می كند/ چگونه به جنگ با رفلاکس معده برویم؟
تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما