چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ الأربعاء ٨ جمادى الأولى ١٤٣٩ Wednesday, January 24, 2018
تازه‌های خبری :
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۱ ۱۰:۱۴ |   :کد خبر  ۴۲۵۳۳۳
  سرویس:
سلامت / بهداشت

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت:
كاهش تعرفه هاي خدمات راديولوژي - تصويربرداري غیر كارشناسي و ناعادلانه است

دبیر انجمن رادیولوژی ایران بر اساس مصوبه جديد كه با پيشنهاد وزارت بهداشت و وزارت رفاه ارائه شده خدمات تصويربرداري مشمول كاهش تعرفه تا ٤٦ درصد شده است، اين میزان درصد كاهش در قیمتها شايد در تاريخ بي سابقه باشد.

به گزارش خبرگزاری سینا، وحید کریمی دبیر انجمن رادیولوژی ایران دلايل اين كاهش تعرفه بر جامعه راديولوژي روشن نیست و وزارت بهداشت و رفاه هيچ کدام پاسخ قانع كننده اي به اين اتفاق نمي دهند و هركدام مسوليت كاهش تعرفه را به گردن ديگري مي اندازند .

وی گفت: موارد مشمول كاهش تعرفه ها ، همان مواردی هستند كه برای ایجاد توازن در ويرايش دوم كتاب قيمت گذاري شده بودند و اگر اين خدمات كاهش تعرفه پيدا كنند قاعدتا تمامی خدمات دیگر موجود در ويرايش دوم كتاب ارزش نسبي نیز بايد در كتاب سوم دچار کاهش و تغییر شوند .

کریمی افزود: حق تعيين تعرفه ، امانتي در دست وزارت بهداشت و وزارت رفاه است که نيازمند احساس مسوليت بيشتر اين دو وزارت است در حالی که بر عکس به نظر می رسد وزارت بهداشت و رفاه در اين مورد امانتداران خوبي نيستند .
اگر كمبود منابع دليل كاهش تعرفه هاي راديولوژي و بيهوشي است , قاعدتا باید کل خدمات همه رشته ها بطور یکسان کم بشود نه اینکه یک یا دو رشته قربانی بشوند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران در ادامه افزود: این یک حق مدنی آشکار است كه مباني تعيين یا تغییر تعرفه خدمات پزشكي و علل مطرح شده کارشناسی آن ، شفاف سازی و اطلاع رسانی شود نه اینکه پشت اتاقهاي در بسته و تاریک اين روند ادامه داشته باشد و پاسخ گویی آن زیرکانه به اشخاص و نهادهاي كمتر مرتيط حواله شود .

کریمی گفت: با توجه به اينكه سياست گذاريهاي تعرفه خدمات پزشكي و نحوه ويرايش كتاب ارزش نسبي بار مالي زيادي بر بيت المال تحميل ميكند و در نحوه خدمت رسانی گروههای مختلف پزشکی تاثیر آشکاری دارد از كمسيون بهداشت مجلس درخواست تحقیق و تحفص كرده ايم تا شائبه به کرسی نشستن اهداف صنفی خاص و اعمال سليقه غیر کارشناسی و ناعادلانه برطرف شود .

وی افزود:در رشته تخصصي راديولوژي ؛ چهار مداليته اصلي در اكثر مراكز تصويربرداري ارايه خدمت مي شود که عبارتند از راديوگرافی ، سونوگرافي ، سي تي اسكن و ام ار اي .
کریمی گفت: از بین اینها خدمات راديولوژي ساده مدتهای طولانی است که با برایند هزینه و تعرفه كاملا زيان ده هستند . خدمات سي تي اسكن و ام ار اي هم با توجه به حجم سنگین سرمايه گذاري توجيه اقتصادي ندارند و ریسک پذیری بالایی دارند و در اين ميان اگر كاهش تعرفه سونوگرافي اتفاق بيفتد تمامي مراكز در خطر ورشكستگي قرار ميگيرند و امكان ارايه خدمت تصويربرداري توسط بخش خصوصي به اشکال نامبرده غير ممكن ميشود . در واقع در حالی که قول داده شده بود که تعرفه های خدمات رادیوگرافی , سی تی اسکن و ام آر آی و برخی کدهای دیگر سونوگرافی مشمول افزایش شود نه تنها به این وعده عمل نشد بلکه همان چند قلم سونوگرافی که برای ایجاد توازن در ويرايش دوم كتاب قيمت گذاري شده بودند بطور غیرقابل باور و بی سابقه ای کاهش داده شد .

دبیر انجمن رادیولوژی افزود:چند سال قبل هم که هزينه تهيه تجهییزات راديولوژي با توجه به نوسانات ارز حدود سه برابر شد ، در ان مقطع زماني وزارت بهداشت نه تنها كمكي نكرد برعکس در تعيين تعرفه ها خيلي از خدمات راديولوژي پايين تر از ارزش واقعي ارزش گذاري شدند .

وی گفت : جناب آقاي دكتر حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت فرموده اند كه تعيين تعرفه در دبيرخانه شورايعالي بيمه انجام شده است و نقش وزارت بهداشت در كاهش تعرفه ها كم رنگ بوده است ولي در مكاتباتي كه با شورايعالي بيمه شده انها عامل اصلي این نحو از كاهش تعرفه ها را وزارت بهداشت مي دانند و جا دارد دكتر حريرچي به افكار عمومي و جامعه پزشكان توضيح دهند كه چرا برخي با قدرت لابي گري توانستند تعرفه خدمات رشته تخصصي اشان را از شمول كاهش تعرفه حذف نمايند . آيا این امر اعتماد جامعه پزشكي به تصميمات وزارت بهداشت را كمتر نميكند؟ و ايا زيبنده است تصميمات حوزه سلامت تحت تاثير قدرت لابي گري باشد؟

انجمن راديولوژي حاضر است در برابر رسانه های خبری با جناب دكتر حريرچي و سایر مسولان وزارت بهداشت در مورد بي عدالتي هاي انجام گرفته در این نحوه تعرفه گذاری مناظره كند.

دبیر انجمن رادیو لوژی ایران در پایان گفت :وزارت بهداشت سالهاست كه با صدور بخشنامه هاي غير كارشناسي ارامش را از جامعه راديولوژي سلب كرده است و اخيرا هم با اعمال سياستهاي تعرفه اي و بیعدالتی عیان و مضاعف انگیزه و امكان ارايه خدمات مطلوب را از اين صنف گرفته است و مطمئنا ادامه اين روند تضعيف رشته راديولوژي و افت كيفيت خدمات تشخيصي ناشی از آن منجر به بروز اسيبهاي جدي در سلامت مردم مي شود .

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۳ ارسال
425333
تزریق بوتاکس فقط در مراکز مورد تایید وزارت بهداشت / استفاده از لیزر برای بهبود زخم‌های جراحی و سوختگی
تشخیص و درمان صرع‌های مرزی می تواند پیچیده باشد/ مشکلات گوارشی و قلبی گاه ریشه در صرع دارد
آبریزش بینی و گرفتگی بینی؛ مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه های درمان آن
مخالفان افزایش عوارض سیگار پاسخگوی مردم باشند
تاثیر استرس، اعتياد و چاقی در ناباروری مردان/ حدود ١٥ درصد زوج‌ها در جهان مشكلات ناباروري دارند
کمتر از ۲۰۰ پرستار توانبخشی در کشور داریم
برای جلوگیری از چاقی؛ بین انرژی دریافتی و مصرف آن «تعادل» برقرار کنید
رشد طلاق در نیمه نخست سال جاری/ارجاع طلاق های توافقی به مشاوره
ديابت؛ ناتواني جنسي مردان را بدنبال دارد/ سكته قلبي؛ سرانجامِ انسداد عروق كرونر قلب
سرطانی شایع؛ اما قابل پیشگیری/آنچه باید از غربالگری سرطان ها بدانید
رونمایی از اولین ژنوم مرجع ایرانیان / تشخیص زودهنگام و درمان موثرتر بیماری‌ها با استفاده از «ژمیران»
چگونه بیماری های عروق کرونر درمان می شوند؟
هر آنچه باید در مورد پروتزهای دندانی بدانید
ترشح اسيد زياد و خالي بودن معده، ايجاد زخم می كند/ چگونه به جنگ با رفلاکس معده برویم؟
تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما