دوشنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۶ الاثنين ٢ ربيع الأوّل ١٤٣٩ Monday, November 20, 2017
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۱ ۱۰:۱۴ |   :کد خبر  ۴۲۵۳۳۳
  سرویس:
سلامت / بهداشت

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت:
كاهش تعرفه هاي خدمات راديولوژي - تصويربرداري غیر كارشناسي و ناعادلانه است

دبیر انجمن رادیولوژی ایران بر اساس مصوبه جديد كه با پيشنهاد وزارت بهداشت و وزارت رفاه ارائه شده خدمات تصويربرداري مشمول كاهش تعرفه تا ٤٦ درصد شده است، اين میزان درصد كاهش در قیمتها شايد در تاريخ بي سابقه باشد.

به گزارش خبرگزاری سینا، وحید کریمی دبیر انجمن رادیولوژی ایران دلايل اين كاهش تعرفه بر جامعه راديولوژي روشن نیست و وزارت بهداشت و رفاه هيچ کدام پاسخ قانع كننده اي به اين اتفاق نمي دهند و هركدام مسوليت كاهش تعرفه را به گردن ديگري مي اندازند .

وی گفت: موارد مشمول كاهش تعرفه ها ، همان مواردی هستند كه برای ایجاد توازن در ويرايش دوم كتاب قيمت گذاري شده بودند و اگر اين خدمات كاهش تعرفه پيدا كنند قاعدتا تمامی خدمات دیگر موجود در ويرايش دوم كتاب ارزش نسبي نیز بايد در كتاب سوم دچار کاهش و تغییر شوند .

کریمی افزود: حق تعيين تعرفه ، امانتي در دست وزارت بهداشت و وزارت رفاه است که نيازمند احساس مسوليت بيشتر اين دو وزارت است در حالی که بر عکس به نظر می رسد وزارت بهداشت و رفاه در اين مورد امانتداران خوبي نيستند .
اگر كمبود منابع دليل كاهش تعرفه هاي راديولوژي و بيهوشي است , قاعدتا باید کل خدمات همه رشته ها بطور یکسان کم بشود نه اینکه یک یا دو رشته قربانی بشوند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران در ادامه افزود: این یک حق مدنی آشکار است كه مباني تعيين یا تغییر تعرفه خدمات پزشكي و علل مطرح شده کارشناسی آن ، شفاف سازی و اطلاع رسانی شود نه اینکه پشت اتاقهاي در بسته و تاریک اين روند ادامه داشته باشد و پاسخ گویی آن زیرکانه به اشخاص و نهادهاي كمتر مرتيط حواله شود .

کریمی گفت: با توجه به اينكه سياست گذاريهاي تعرفه خدمات پزشكي و نحوه ويرايش كتاب ارزش نسبي بار مالي زيادي بر بيت المال تحميل ميكند و در نحوه خدمت رسانی گروههای مختلف پزشکی تاثیر آشکاری دارد از كمسيون بهداشت مجلس درخواست تحقیق و تحفص كرده ايم تا شائبه به کرسی نشستن اهداف صنفی خاص و اعمال سليقه غیر کارشناسی و ناعادلانه برطرف شود .

وی افزود:در رشته تخصصي راديولوژي ؛ چهار مداليته اصلي در اكثر مراكز تصويربرداري ارايه خدمت مي شود که عبارتند از راديوگرافی ، سونوگرافي ، سي تي اسكن و ام ار اي .
کریمی گفت: از بین اینها خدمات راديولوژي ساده مدتهای طولانی است که با برایند هزینه و تعرفه كاملا زيان ده هستند . خدمات سي تي اسكن و ام ار اي هم با توجه به حجم سنگین سرمايه گذاري توجيه اقتصادي ندارند و ریسک پذیری بالایی دارند و در اين ميان اگر كاهش تعرفه سونوگرافي اتفاق بيفتد تمامي مراكز در خطر ورشكستگي قرار ميگيرند و امكان ارايه خدمت تصويربرداري توسط بخش خصوصي به اشکال نامبرده غير ممكن ميشود . در واقع در حالی که قول داده شده بود که تعرفه های خدمات رادیوگرافی , سی تی اسکن و ام آر آی و برخی کدهای دیگر سونوگرافی مشمول افزایش شود نه تنها به این وعده عمل نشد بلکه همان چند قلم سونوگرافی که برای ایجاد توازن در ويرايش دوم كتاب قيمت گذاري شده بودند بطور غیرقابل باور و بی سابقه ای کاهش داده شد .

دبیر انجمن رادیولوژی افزود:چند سال قبل هم که هزينه تهيه تجهییزات راديولوژي با توجه به نوسانات ارز حدود سه برابر شد ، در ان مقطع زماني وزارت بهداشت نه تنها كمكي نكرد برعکس در تعيين تعرفه ها خيلي از خدمات راديولوژي پايين تر از ارزش واقعي ارزش گذاري شدند .

وی گفت : جناب آقاي دكتر حريرچي سخنگوي وزارت بهداشت فرموده اند كه تعيين تعرفه در دبيرخانه شورايعالي بيمه انجام شده است و نقش وزارت بهداشت در كاهش تعرفه ها كم رنگ بوده است ولي در مكاتباتي كه با شورايعالي بيمه شده انها عامل اصلي این نحو از كاهش تعرفه ها را وزارت بهداشت مي دانند و جا دارد دكتر حريرچي به افكار عمومي و جامعه پزشكان توضيح دهند كه چرا برخي با قدرت لابي گري توانستند تعرفه خدمات رشته تخصصي اشان را از شمول كاهش تعرفه حذف نمايند . آيا این امر اعتماد جامعه پزشكي به تصميمات وزارت بهداشت را كمتر نميكند؟ و ايا زيبنده است تصميمات حوزه سلامت تحت تاثير قدرت لابي گري باشد؟

انجمن راديولوژي حاضر است در برابر رسانه های خبری با جناب دكتر حريرچي و سایر مسولان وزارت بهداشت در مورد بي عدالتي هاي انجام گرفته در این نحوه تعرفه گذاری مناظره كند.

دبیر انجمن رادیو لوژی ایران در پایان گفت :وزارت بهداشت سالهاست كه با صدور بخشنامه هاي غير كارشناسي ارامش را از جامعه راديولوژي سلب كرده است و اخيرا هم با اعمال سياستهاي تعرفه اي و بیعدالتی عیان و مضاعف انگیزه و امكان ارايه خدمات مطلوب را از اين صنف گرفته است و مطمئنا ادامه اين روند تضعيف رشته راديولوژي و افت كيفيت خدمات تشخيصي ناشی از آن منجر به بروز اسيبهاي جدي در سلامت مردم مي شود .

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۴ ارسال
425333
پربیننده‌ترین
پربحث‌ترین
فروش دارو از طریق اینترنت غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شود
خطر در کمین کارگران ساختمانی/ ۸۰ درصد از حوادث شغلی قابل پیشگیری است
کدام روغن مايع موثر است؟/ سرخ كردن، مواد غذايي را سمي مي كند
سردردهای خطرناک را بشناسید/ سردرد در دوران بارداری را جدی بگیرید
مردان بیشتر در معرض انواع فاکتورهای مضر شغلی هستند
تربیت جنسی ابعاد مهم تربیتی که مورد غفلت قرار گرفته است/ والدین باید تربیت جنسی فرزند خود را جدی بگیرند
سوختگی جان ۸۸ نفر را در پایتخت گرفت
جراحی‌های زیبایی عجیب و غریب، فرهنگ وارداتی از غرب
جراحی زنده و پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید حین جراحی
اختلالات خواب منجر به تغییرات ساختاری وعملکردی در مغز می شود/ ارتباط بی خوابی های دوران بارداری و افسردگی پس از زایمان
مشاور وزیر بهداشت و دبیر ستاد امور کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت منصوب شد
تکرار مصرف دارو در سالمندان موجب مسمومیت آنان می شود
سردرد هفتمین علت ناتوانی افراد در جهان/ ضرورت افزایش آگاهی مردم نسبت به سردرد
اهدای خون بیش از ۳۳ هزار نفر در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی/ بیشترین مراجعه به مراکز انتقال خون در کشور مربوط به صبح عاشورا بود
قشقرق به پا کردن کودکان واکنشی برای رسیدن به خواسته‌های آنها است
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما