یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ الأحد ٤ المحرّم ١٤٣٩ Sunday, September 24, 2017
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۶/۲۳ ۰۹:۵۷ |   :کد خبر  ۴۲۵۳۳۸
  سرویس:
جامعه پزشکی / همایش‌ها

در نشست خبری ششمین کنگره بین الملی انجمن علمی راینولوژی بیان شد؛
اختلال خواب هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل می کند/ زنگ خطر رواج جراحی بینی عروسکی در ایران

دبیر علمی ششمین کنگره‌ بین الملی راینولوژی‌ گفت: مطالعات انجام شده در آمریکا نشان می دهد اختلال خواب هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل می کند و این قضیه حتی می تواند موجب اختلال در شغل های مختلف و حتی عملکرد رئیس جمهور کشور نیز بشود.

به گزارش خبرنگار سینا؛ بابک ساعدی‌ دبیر علمی ششمین کنگره‌ 2 سالانه‌ راینولوژی‌ در نشست خبری این کنگره‌ که در محل انجمن برگزار شد‌ با اشاره به محور اصلی‌ ششمین کنگره راینولوژی‌، گفت: در این کنگره‌ دانش‌ بیماری‌های بینی، ‌اختلالات بویایی، جراحی پلاستیک صورت، جراحی قاعده جمجمه به بحث و تبادل نظر پرداخته می‌شود.

دبیر علمی ششمین کنگره‌ 2 سالانه‌ راینولوژی‌ با اشاره به اختلالات خواب به عنوان یکی از محورهای اصلی کنگره‌، عنوان کرد: بیماری‌های خواب و اختلالات آن به عنوان بیماری قرن 21 یاد می‌شود و مبتلایان‌ به این بیماری‌ ممکن است دچار دیابت‌، سکته قلبی و مغزی، فشار خون بالا‌ و تصادفات رانندگی شوند و مرگ و میر در این افراد نسبت به افراد عادی چهار  برابر بیشتر است.

 

ساعدی با بیان اینکه انسداد عضلات یکی از علل خُرخُر‌ افراد در خواب محسوب می‌شود، گفت: عضلات ما در خواب دچار شلی می‌شوند و افرادی که به دلیل وضع فک یا انسداد دچار مشکل هستند در هنگام خواب خُر‌خُر می‌کنند و بدن برای تنفس عادی از فشار بیشتری استفاده می‌کند، به همین دلیل وقفه‌ تنفسی‌ ایجاد می‌شود.

 

وی افزود: درمان آپنه‌ خواب یا وقفه تنفسی‌ به 2 صورت روش‌های جراحی و غیر جراحی‌ است و از یک دستگاه خواب برای تشخیص‌ مشکل آن در زبان، لوزه‌ها و بینی‌ استفاده می‌شود؛ به کمک آندوسکوپی‌ خواب محل انسداد شناسایی و نوع درمان انتخاب می‌شود.

 

این مقام مسئول ادامه داد: بر خلاف باور مردم که در گذشته فکر می‌کردند خُر‌خُر و اختلالات خواب مربوط به بینی است، بر اساس مطالعات نشان داده شده که نقش بینی در اختلالات خواب حداکثر 20 درصد است و ۸۰ درصد به عوامل دیگر بستگی دارد.

 

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی، اذعان کرد: اختلال خواب در این کنگره برجسته می شود چرا که مسئله مبتلابه جامعه است و توجه به آن فواید زیادی برای سلامت جامعه دارد.

 

اختلال خواب می تواند عملکرد رئیس جمهور یک کشور را مختل کند

ساعدی با بیان اینکه هنوز راه حل قطعی برای درمان اختلال خواب بدست نیامده است؛ افزود: مطالعات انجام شده در آمریکا نشان می دهد اختلال خواب در زندگی افراد هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل می کند و این قضیه حتی می تواند موجب اختلال افراد در شغل های مختلف و عملکرد رئیس جمهور کشور نیز بشود.

 

دبیر علمی ششمین کنگره‌ 2 سالانه‌ راینولوژی‌ با اشاره به شیوع بالای اختلالات خواب در میان مردم، عنوان کرد: بیماری‌های ناشی از اختلالات خواب به سن و جنس‌ ارتباط دارد و شیوع آن در مردان بیش از زنان است، زیرا هورمون‌های زنانه تا قبل از دوران یائسگی‌ جنبه محافظتی در برابر اختلال خواب دارند اما پس از یائسگی‌ میزان شیوع به اختلالات خواب در خانم‌ها برابر با آقایان است.

ساعدی در ادامه‌ با اشاره به بیماری‌های بویایی‌، عنوان کرد: این بیماری‌ها بخشی از مباحث مربوط به گوش و حلق و بینی است و مواردی‌ که به سینوس‌ها و پلیپ‌ مرتبط است تا حدی درمان پذیر است اما بخشی از بیماری‌های بویایی که مربوط به اعصاب بویایی است، درمان آن درصد موفقیت بسیار کمی دارد و روش‌های درمانی در حد مطالعات است و هنوز به مرحله بالینی‌ نرسیده است.

 

وی افزود: آلرژی‌هایی که به دلیل پلیپ‌ بینی به وجود می‌آیند 60 تا 70 درصد موفقیت‌آمیز است.

 

این مقام مسئول‌ با اشاره به بیماری‌ صورت لوزه سومی‌، تصریح کرد: بزرگی لوزه‌ها موجب اختلال خواب در کودکان می‌شود و چون فرد در هنگام خواب باید به این اختلال غلبه کند از عضلات صورت بیشتر استفاده و رشد استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند و به رشد غیرعادی‌ صورت بیماری‌ صورت لوزه‌ سومی‌ می‌گویند.

 

 

دبیر علمی ششمین کنگره‌ 2 سالانه‌ راینولوژی‌ در ادامه با اشاره به جراحی زیبایی عنوان کرد: سال گذشته جراحی پروتز گونه‌ در آمریکا‌ بیشترین آمار را به خود اختصاص داده بود در حالیکه جراحی زیبایی در همه دنیا  رو به افزایش است.

 

 ساعدی افزود: در کنگره در کنار پرداختن به مباحث زیباسازی‌، بازسازی و بازتوانی‌ را نیز مورد توجه‌ قرار می‌دهیم‌ زیرا بسیاری از افراد به دلایل مختلف مثل تروما‌ در ناحیه صورت دچار آسیب می‌شوند و این موارد نیاز به بازسازی دارد.

 

زنگ خطر رواج جراحی بینی عروسکی در ایران

وی‌ با بیان اینکه‌ زیبایی بینی رایج‌ترین‌ جراحی پلاستیک در ایران است، گفت: جراحی‌های زیبایی در ‌همه دنیا رو به افزایش است اما موضوعی که در ایران با همه دنیا متفاوت است درخواست‌ افراد به جراحی بینی عروسکی است که خطرات بسیاری به همراه دارد.

 

این مقام مسئول افزود: آمار سال گذشته پزشکی قانونی‌ درباره‌ شکایت از پزشکان‌ نشان داده است که در 50 درصد شکایت ها پزشکان محکوم می‌شوند و کمترین میزان شکایت در زمینه گوش حلق و بینی است که این موضوع نشان از پیشرفت این علم و کیفیت بالای خدمات دارد.

 

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی گفت: جراحی بینی‌ باید به شکل درستی انجام شود و پزشکان در مقابل خواست غیرمنطقی‌ افراد مقاومت نشان دهند.

 

ساعدی افزود: در ایران به دلیل درخواست غیرمنطقی‌ افراد جراحی بینی که در دنیا‌ با برداشت نسوج و قربانی کردن بافت‌ها انجام میشد و منسوخ شده است در حال انجام است و این در حالی است که حفظ عملکرد طبیعی بینی و بافت‌ها مهم ترین‌ موضوع مورد توجه در جراحی بینی‌ در دنیا محسوب می‌شود.

 

وی با اشاره به جراحی‌ زیبایی بینی‌ و روی‌ آوردن قشر ضعیف جامعه‌ به آن، گفت: امروزه در جامعه شاهد آن هستیم  به دلیل رواج جراحی زیبایی بینی میان افراد کم درآمد قشر ضعیف حاضرند پول قرض کنند تا بینی خود را جراحی کنند این در حالی است که فرزندان این افراد از وضعیت آموزشی و بهداشتی خوبی برخوردار نیستند.

 

دبیر علمی ششمین کنگره‌ 2 سالانه‌ راینولوژی‌  با اشاره به تفاوت جراحی‌های بینی در ایران و سایر کشورهای دنیا، تصریح کرد: آنچه که جراحان در سایر کشورها و اروپا اعلام می‌کنند این است که در ایران «بینی پرشین‌» رواج پیدا کرده‌ و توقع ایرانیان‌ از جراحی بینی تغییر زیاد، برداشتن غضروف‌ و سر بالا شدن بینی است اما باید بدانیم که این روش‌های جراحی در سنین بالا عوارضی به دنبال خواهند داشت.

 

ساعدی با اشاره به استفاده از پرینترهای سه بعدی در جراحی بینی‌، گفت: استفاده از پرینتر‌های سه بعدی در جراحی بینی‌ غیر علمی و تبلیغاتی است و از پرینتر‌های سه بعدی فقط در بازسازی چهره افرادی که دچار تروما‌  شده‌اند می‌توان استفاده کرد اما متأسفانه شاهد آن هستیم که به دلیل تبلیغات‌ برخی افراد مردم هزینه های هنگفتی‌ برای جراحی‌ بینی پرداخت می‌کنند.

 

وی ضمن اشاره به هزینه جراحی پلاستیک‌ بینی در بیمارستان‌های دولتی، گفت: جراحی پلاستیک بینی‌ با هزینه‌ای نزدیک به ۳ میلیون تومان در مراکز دولتی‌ انجام می‌شود اما موضوع نا مطلوب این است که افراد با درآمد کم و بی بضاعت‌ به مراکز دولتی‌ مراجعه می‌کنند تا بینی خود را برای زیبایی عمل کنند.

 

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۷ ارسال
425338
کم تحرکی از عوامل ابتلا به افسردگی فصلی/"نوردرمانی" راهکار درمان افسردگی در فصل پاییز
سالی نو برای تحصیل علم و اخلاق/ دانشگاهیان سنگ بنای پیشرفت و ترقی جوامع هستند
۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر این اختلالات چربی خون هستند
کنگره امسال گامی در مسیر پذیرش برد علمی پریودنتولوژی ایران در جهان است
نشانه‌های کودک آزاری که والدین باید جدی بگیرند
مضرات مصرف الكل بر رانندگي/ وجود قوانين بسيار سختگيرانه براي راننده مصرف کننده الكل در دنیا
افزایش وزن کودکان ایرانی/والدین از اصرار به زیاد غذا خوردن کودکان خودداری کنند
حدود ۷۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به آلزایمر در کشور/ درمان قطعی آلزایمر وجود ندارد
اجرای اشتباه طرح تحول نظام سلامت/ دستکاری کتاب ارزش گذاری خدمات با شعارهای دولت همخوانی ندارد
پرهیز از خرید کفش سایز بزرگ‌تر برای دانش آموزان/ آغاز سال تحصیلی با رعایت نکات سلامت محور
حدود ۱۳.۵ درصد مردم ایران دچار افسردگی/ درمان چندمحوری در اختلالات روانپزشکی
ایجاد سند ملی دمانس در کشور/ هزینه دمانس و آلزایمر در جهان به یک تریلیون دلار می‌رسد
تعبیه ۷۰ ایستگاه سنجش آنلاین آلودگی دکل‌های مخابراتی به زودی در شهر تهران/٤٨ درصد دانش آموزان روزانه مسواك نمى‌زنند
زنان مراقب اضافه وزن در دوران بارداری باشند
ضرورت ترویج مفاهيم جديد در حوزه سلامت دهان و دندان
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما