یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ الأحد ٤ المحرّم ١٤٣٩ Sunday, September 24, 2017
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۶ ۲۱:۳۶ |   :کد خبر  ۴۲۵۱۸۲
  سرویس:
تخصص ها / سایر

در گفت‌وگو با سینا مطرح شد؛
لزوم توجه به نقش خدمات توانبخشی در نظام سلامت/ ضرورت پوشش حداکثری بیمه‌ها

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به لزوم توجه به نقش خدمات توانبخشی در نظام سلامت گفت: توانبخشی، بعنوان سطح سوم خدمات، در کنار پیشگیری و درمانی حائز اهمیت است، چرا که بیماران بعد از دریافت خدمات درمانی، نیاز دارند تا با حمایت‌های توانبخشی به زندگی عادی برگشته و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی نشوند.

اکبر میرجانی اقدم، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا بیان داشت: هرچند که طی سال‌های اخیر توجه به اهمیت و تاثیرگذاری خدمات توانبخشی بر سلامت افراد بیشتر شده است ، اما این حوزه هنوز نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان و گسترش این خدمات در جامعه است تا بیماران و مددجویان بیشتری بتوانند از خدمات ارزشمند توانبخشی استفاده کنند.

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: حمایت موسسات بیمه‌گر از نیازمندان به انواع خدمات توانبخشی ، مهمترین راهکار در تکمیل زنجیره نظام سلامت در جامعه و همچنین، توجه ویژه به خدمات توانبخشی در کنار خدمات درمانی است.

 

میرجانی اقدم، افزود: هم اکنون برخی از خدمات توانبخشی مانند کاردرمانی و گفتاردرمانی، تحت پوشش بیمه‌ها نیستند در صورتی که با پیشرفت علم پزشکی و دستیابی به دستاوردهای علمی در حوزه توانبخشی، بسیاری از پزشکان به اهمیت خدمات توانبخشی، همپای با خدمات درمانی پی برده و خدمات توانبخشی را مکمل خدمات درمانی می‌دانند، لذا انتظار می‌رود این خدمات وسیع نیز تحت پوشش بیمه‌ها قرار بگیرند تا آحاد مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

وی توضیح داد: حوزه " سلامت " متشکل از سه بخش سلامت جسمی (توانبخشی)، روانی و اجتماعی است و اگر بخواهیم جامعه‌ای متشکل از افراد فعال، پویا و تاثیرگذار داشته باشیم، باید برای سلامتی نیروی انسانی آن در هر 3حوزه سلامت، سرمایه گذاری کنیم.

 

این کارشناسان حوزه توانبخشی گفت: علاوه بر تاثیر خدمات توانبخشی بر انواع کم توانی‌های مادرزادی و کمک توانبخشی افراد دچار معلولیت که می‌تواند آنان را از کنج خانه‌ها به اجتماع وارد کرده و از مشکلات روانی و اجتماعی آنان پیشگیری کند، این خدمات، برای افراد دچار ضایعات نخاعی و آسیب‌های اسکلتی و عضلانی ناشی از تصادفات که آمار بالایی نیز در کشور ما دارد، بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار است.

 

میرجانی اقدم، بیان داشت:  افرادی که در تصادفات دچار آسیب‌های اسکلتی و حتی مغزی می‌شوند، می‌توانند پس از دوره درمان (اعمال جراحی و اقدامات درمانی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های معمولی) ، به مراکز پزشکی – توانبخشی مراجعه کرده و به تشخیص متخصصان، از این خدمات در منزل استفاده کنند تا با انواع خدمات مورد نیاز توانبخشی و وسایل مختلف کمک توانبخشی، به زندگی عادی برگردند.

 

وی تصریح کرد: برگشت افراد آسیب دیده به زندگی عادی و فعالیت در اجتماع، نیازمند حمایت‌های گسترده موسسات بیمه‌گر از این افراد آسیب دیده است تا در تامین هزینه‌های خدمات توانبخشی دچار مشکل نشوند، و هرچه این حمایت‌ها گستردگی بیشتری پیدا کند، افراد بیشتری می‌توانند با استفاده از این خدمات، به سلامتی اولیه خود دست یابند ضمن آنکه سلامتی روانی و اجتماعی خانواده‌هایشان را نیز در پی خواهد داشت.

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ضمن معرفی این دانشگاه، اظهارداشت: دانشگاه منحصربه فرد " علوم بهزیستی و توانبخشی "، از نظر وجود 22 گروه آموزشی رشتههای سه حوزه " توانبخشی، سلامت روان، رفاه و سلامت اجتماعی و 8 مرکز تحقیقاتی، که برخی از آنها تنها مرکز تحقیقاتی و آموزشی در کشور و حتی در کشورهای منطقه محسوب می‌شوند، نقش اساسی در آموزش و تربیت یک هزار و 800 نیروی متخصص کشور دارد.

 

به گفته میرجانی اقدم، 67 درصد دانشجویان این دانشگاه دولتی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) مشغول به تحصیل هستند و مجموعه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی را برجسته‌ترین اساتید و متخصصان حوزه‌های مربوطه تشکیل می‌دهند.

 

وی افزود: با توجه به توانایی علمی ، آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این دانشگاه ارتباط خوبی با سازمان‌های حمایتی دارد و پشتیبانی قوی از نظر علمی و آموزشی برای آموزش و تربیت متخصصان و کارشناسان سازمان‌های حمایتی و خدماتی همچون بهزیستی، هلال احمر، بیمه‌های سلامت و دیگر نهادهای حمایتی دولتی و غیردولتی، همچنین ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره به این سازمان‌ها و نهادها، محسوب می‌شود.

 

وی گفت که دستاوردهای مطالعاتی و بویژه پروژه های ملی تحقیقاتی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در زمینه " معلولیت‌ها، رشد و تکامل کودکان، سالمندان، معضل اعتیاد و آسیب دیدگان آن و غیره نیز نقش تاثیرگذار این دانشگاه را در شناسایی مشکلات و تدوین راهکارها جهت حوزه‌های قانونگذاری، سیاستگذاری و برنامه ریزی سلامت کل کشور نشان می‌دهد.

 

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۹ ارسال
425182
کم تحرکی از عوامل ابتلا به افسردگی فصلی/"نوردرمانی" راهکار درمان افسردگی در فصل پاییز
سالی نو برای تحصیل علم و اخلاق/ دانشگاهیان سنگ بنای پیشرفت و ترقی جوامع هستند
۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر این اختلالات چربی خون هستند
کنگره امسال گامی در مسیر پذیرش برد علمی پریودنتولوژی ایران در جهان است
نشانه‌های کودک آزاری که والدین باید جدی بگیرند
مضرات مصرف الكل بر رانندگي/ وجود قوانين بسيار سختگيرانه براي راننده مصرف کننده الكل در دنیا
افزایش وزن کودکان ایرانی/والدین از اصرار به زیاد غذا خوردن کودکان خودداری کنند
حدود ۷۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به آلزایمر در کشور/ درمان قطعی آلزایمر وجود ندارد
اجرای اشتباه طرح تحول نظام سلامت/ دستکاری کتاب ارزش گذاری خدمات با شعارهای دولت همخوانی ندارد
پرهیز از خرید کفش سایز بزرگ‌تر برای دانش آموزان/ آغاز سال تحصیلی با رعایت نکات سلامت محور
حدود ۱۳.۵ درصد مردم ایران دچار افسردگی/ درمان چندمحوری در اختلالات روانپزشکی
ایجاد سند ملی دمانس در کشور/ هزینه دمانس و آلزایمر در جهان به یک تریلیون دلار می‌رسد
تعبیه ۷۰ ایستگاه سنجش آنلاین آلودگی دکل‌های مخابراتی به زودی در شهر تهران/٤٨ درصد دانش آموزان روزانه مسواك نمى‌زنند
زنان مراقب اضافه وزن در دوران بارداری باشند
ضرورت ترویج مفاهيم جديد در حوزه سلامت دهان و دندان
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما