چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ الأربعاء ٨ جمادى الأولى ١٤٣٩ Wednesday, January 24, 2018
تازه‌های خبری :
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۴/۲۶ ۲۱:۳۶ |   :کد خبر  ۴۲۵۱۸۲
  سرویس:
تخصص ها / سایر

در گفت‌وگو با سینا مطرح شد؛
لزوم توجه به نقش خدمات توانبخشی در نظام سلامت/ ضرورت پوشش حداکثری بیمه‌ها

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به لزوم توجه به نقش خدمات توانبخشی در نظام سلامت گفت: توانبخشی، بعنوان سطح سوم خدمات، در کنار پیشگیری و درمانی حائز اهمیت است، چرا که بیماران بعد از دریافت خدمات درمانی، نیاز دارند تا با حمایت‌های توانبخشی به زندگی عادی برگشته و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی نشوند.

اکبر میرجانی اقدم، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا بیان داشت: هرچند که طی سال‌های اخیر توجه به اهمیت و تاثیرگذاری خدمات توانبخشی بر سلامت افراد بیشتر شده است ، اما این حوزه هنوز نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان و گسترش این خدمات در جامعه است تا بیماران و مددجویان بیشتری بتوانند از خدمات ارزشمند توانبخشی استفاده کنند.

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: حمایت موسسات بیمه‌گر از نیازمندان به انواع خدمات توانبخشی ، مهمترین راهکار در تکمیل زنجیره نظام سلامت در جامعه و همچنین، توجه ویژه به خدمات توانبخشی در کنار خدمات درمانی است.

 

میرجانی اقدم، افزود: هم اکنون برخی از خدمات توانبخشی مانند کاردرمانی و گفتاردرمانی، تحت پوشش بیمه‌ها نیستند در صورتی که با پیشرفت علم پزشکی و دستیابی به دستاوردهای علمی در حوزه توانبخشی، بسیاری از پزشکان به اهمیت خدمات توانبخشی، همپای با خدمات درمانی پی برده و خدمات توانبخشی را مکمل خدمات درمانی می‌دانند، لذا انتظار می‌رود این خدمات وسیع نیز تحت پوشش بیمه‌ها قرار بگیرند تا آحاد مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

وی توضیح داد: حوزه " سلامت " متشکل از سه بخش سلامت جسمی (توانبخشی)، روانی و اجتماعی است و اگر بخواهیم جامعه‌ای متشکل از افراد فعال، پویا و تاثیرگذار داشته باشیم، باید برای سلامتی نیروی انسانی آن در هر 3حوزه سلامت، سرمایه گذاری کنیم.

 

این کارشناسان حوزه توانبخشی گفت: علاوه بر تاثیر خدمات توانبخشی بر انواع کم توانی‌های مادرزادی و کمک توانبخشی افراد دچار معلولیت که می‌تواند آنان را از کنج خانه‌ها به اجتماع وارد کرده و از مشکلات روانی و اجتماعی آنان پیشگیری کند، این خدمات، برای افراد دچار ضایعات نخاعی و آسیب‌های اسکلتی و عضلانی ناشی از تصادفات که آمار بالایی نیز در کشور ما دارد، بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار است.

 

میرجانی اقدم، بیان داشت:  افرادی که در تصادفات دچار آسیب‌های اسکلتی و حتی مغزی می‌شوند، می‌توانند پس از دوره درمان (اعمال جراحی و اقدامات درمانی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های معمولی) ، به مراکز پزشکی – توانبخشی مراجعه کرده و به تشخیص متخصصان، از این خدمات در منزل استفاده کنند تا با انواع خدمات مورد نیاز توانبخشی و وسایل مختلف کمک توانبخشی، به زندگی عادی برگردند.

 

وی تصریح کرد: برگشت افراد آسیب دیده به زندگی عادی و فعالیت در اجتماع، نیازمند حمایت‌های گسترده موسسات بیمه‌گر از این افراد آسیب دیده است تا در تامین هزینه‌های خدمات توانبخشی دچار مشکل نشوند، و هرچه این حمایت‌ها گستردگی بیشتری پیدا کند، افراد بیشتری می‌توانند با استفاده از این خدمات، به سلامتی اولیه خود دست یابند ضمن آنکه سلامتی روانی و اجتماعی خانواده‌هایشان را نیز در پی خواهد داشت.

 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ضمن معرفی این دانشگاه، اظهارداشت: دانشگاه منحصربه فرد " علوم بهزیستی و توانبخشی "، از نظر وجود 22 گروه آموزشی رشتههای سه حوزه " توانبخشی، سلامت روان، رفاه و سلامت اجتماعی و 8 مرکز تحقیقاتی، که برخی از آنها تنها مرکز تحقیقاتی و آموزشی در کشور و حتی در کشورهای منطقه محسوب می‌شوند، نقش اساسی در آموزش و تربیت یک هزار و 800 نیروی متخصص کشور دارد.

 

به گفته میرجانی اقدم، 67 درصد دانشجویان این دانشگاه دولتی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) مشغول به تحصیل هستند و مجموعه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی را برجسته‌ترین اساتید و متخصصان حوزه‌های مربوطه تشکیل می‌دهند.

 

وی افزود: با توجه به توانایی علمی ، آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این دانشگاه ارتباط خوبی با سازمان‌های حمایتی دارد و پشتیبانی قوی از نظر علمی و آموزشی برای آموزش و تربیت متخصصان و کارشناسان سازمان‌های حمایتی و خدماتی همچون بهزیستی، هلال احمر، بیمه‌های سلامت و دیگر نهادهای حمایتی دولتی و غیردولتی، همچنین ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره به این سازمان‌ها و نهادها، محسوب می‌شود.

 

وی گفت که دستاوردهای مطالعاتی و بویژه پروژه های ملی تحقیقاتی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در زمینه " معلولیت‌ها، رشد و تکامل کودکان، سالمندان، معضل اعتیاد و آسیب دیدگان آن و غیره نیز نقش تاثیرگذار این دانشگاه را در شناسایی مشکلات و تدوین راهکارها جهت حوزه‌های قانونگذاری، سیاستگذاری و برنامه ریزی سلامت کل کشور نشان می‌دهد.

 

انتهای پیام/

دانلود فایل مرتبط با خبر :
Share
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :(اختیاری)پست الکترونیک :(اختیاری)
نظر شما :    
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۰ ارسال
425182
تزریق بوتاکس فقط در مراکز مورد تایید وزارت بهداشت / استفاده از لیزر برای بهبود زخم‌های جراحی و سوختگی
تشخیص و درمان صرع‌های مرزی می تواند پیچیده باشد/ مشکلات گوارشی و قلبی گاه ریشه در صرع دارد
آبریزش بینی و گرفتگی بینی؛ مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه های درمان آن
مخالفان افزایش عوارض سیگار پاسخگوی مردم باشند
تاثیر استرس، اعتياد و چاقی در ناباروری مردان/ حدود ١٥ درصد زوج‌ها در جهان مشكلات ناباروري دارند
کمتر از ۲۰۰ پرستار توانبخشی در کشور داریم
برای جلوگیری از چاقی؛ بین انرژی دریافتی و مصرف آن «تعادل» برقرار کنید
رشد طلاق در نیمه نخست سال جاری/ارجاع طلاق های توافقی به مشاوره
ديابت؛ ناتواني جنسي مردان را بدنبال دارد/ سكته قلبي؛ سرانجامِ انسداد عروق كرونر قلب
سرطانی شایع؛ اما قابل پیشگیری/آنچه باید از غربالگری سرطان ها بدانید
رونمایی از اولین ژنوم مرجع ایرانیان / تشخیص زودهنگام و درمان موثرتر بیماری‌ها با استفاده از «ژمیران»
چگونه بیماری های عروق کرونر درمان می شوند؟
هر آنچه باید در مورد پروتزهای دندانی بدانید
ترشح اسيد زياد و خالي بودن معده، ايجاد زخم می كند/ چگونه به جنگ با رفلاکس معده برویم؟
تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی
پیوندها آرشیو تماس با ما درباره ما