جستجو
19/بهمن/1394
12:45
13/مهر/1390
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو
درمان عیوب انکساری چشم

لیزیک بهتر است یا لازک؟

پریسا چیذری

کسانی که چشم‌هایشان ضعیف است و مجبورند همیشه عینک بزنند، برای رهایی از آن معمولا سراغ عمل‌های جراحی لیزری می‌روند. این عمل در دو روش لیزیک و لازک صورت می‌گیرد که باهم متفاوتند. در گفت‌وگو با دکتر محمد پاکروان، متخصص چشم و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فواید و مضرات هر کدام از این دو روش بررسی شده است.

دکتر پاکروان در گفت​وگو با خبرنگار سینانیوز گفت: «عمل‌های لازک و لیزیک برای درمان عیوب انکساری مانند دوربینی، نزدیک بینی و آسیگماتیسم صورت می‌گیرد.
در عمل لیزیک یک لایه سطحی بنام فلپ به ضخامت حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ میکرون با روش‌های مکانیکی میکروکراتوم (دستگاهی برای جراحی چشم) یا لیزری (در اصطلاح فمتوسکند) برداشته شده و قسمت‌های عمقی‌تر قرنیه لیزر می‌شود. پس از آن لایه برداشته شده روی چشم برگردانده می‌شود.»
وی درباره نحوه جراحی لازک تصریح کرد: «در این جراحی لایه بسیار نازکی در حدود ۴۰ میکرون که اپیتلیوم قرنیه است برداشته شده و نسبت به لیزیک لایه‌های سطحی تری از قرنیه لیزر می‌شود. سپس لایه برداشته شده روی چشم برگردانده می‌شود. عموما این لایه اپیتلیوم دچار ریزش شده و توسط سلول‌های جدید جایگزین می‌شود.»
دکتر پاکروان درباره فواید و مضرات لیزیک عنوان کرد: «این نوع عمل راحت‌تر است و درد کمتری دارد و دید بیمار هم به سرعت بهبود می‌یابد. در افرادی که قرنیه‌های نازک دارند و ضخامت مرکزی زیر ۵۰۰ میکرون است یا در بعضی از بیماری‌های سطح قرنیه نمی‌توان از این روش جراحی استفاده کرد. ازعوارض این نوع جراحی این است که احتمال دارد لایه فلپ برداشته شده در هنگام جراحی از چشم جدا و یا سوراخ شود. در برخی موارد ضربه و یا مالش چشم سبب جا به جا شدن لایه فلپ می‌شود.»
این متخصص چشم در رابطه با عمل لازک در ادامه افزود: «عمل لازک به مدت سه روز درد نسبتا شدیدی دارد و تا سلول‌های جدید اپیتلیوم جایگزین نشوند، بیمار احساس درد می‌کند. بهبود بینایی دیر‌تر صورت می‌گیرد و به مدت دو هفته تاری دید وجود دارد که در مدت سه ماه بهترین دید را پیدا می‌کند.
در این روش حتما باید تا سه ماه از قطره‌های چشمی استفاده کرد. اما در لیزیک مصرف این قطره یک تا دو هفته کافی است.»
وی مهم‌ترین حسن عمل لازک نسبت به عمل لیزیک را لایه برداری کمتر از قرنیه دانست و گفت: «کسانی که قرنیه نازک دارند، عمل لازک برای‌شان مناسب‌تر است.»
این متخصص چشم در ادامه افزود: «در انتخاب نوع عمل جراحی روحیه بیمار و پزشک موثر است. برطبق آمارهای ارائه شده در کنگره جراحی اروپا میزان حمایت از جراحی‌های سطحی قرنیه که لازک یکی از انواع آن است در مقایسه با لیزیک برابر است. تخمینی که زده می‌شود نشانگر این است که در کشور ایران ۸۰ تا ۸۵ درصد از جراحی‌ها به شکل لازک است.»
دکتر پاکروان افزود: «این دو روش جراحی از نظر استفاده لیزر شبیه به هم هستند و تنها در تکنیک جراحی متفاوتند. درمان در اصطلاح سرپایی بوده و در مدت حدودا ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد و نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان یا کلینیک نیست.»/ص


پاسخ
20 خرداد 1392
مصطفی نظری
ممنون از توضیحات ساده ورسای شمادر رابطه باعمل لیزیک ولازک
نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده