جستجو
6/آذر/1394
12:0
6/شهریور/1390
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو
پارگی تاندون پا

پارگی تاندون پا چیست؟

بیماری دردناک در پشت ساق پا

پریسا چیذری

پارگی تاندون پا صدمه‌ای است که به پشت ساق پا وارد می‌شود. این صدمه‌ اغلب برای کسانی که ورزش‌های تفریحی و ناگهانی انجام می‌دهند اتفاق می‌افتد.

تاندون آشیل، عضلات پشت ساق را به پاشنه متصل می‌کند. اگر این تاندون بیش از حد کشیده شود پاره می‌شود. پارگی تاندون آشیل می‌تواند جزئی یا کامل باشد.
اگر تاندون پایتان پاره شود شما احساس یک ضربه خوردن یا ترکیدن و تیر کشیدن پشت مچ پا و ساق پا می‌کنید که درست راه رفتن را غیر ممکن می‌کند این حس مثل این است که پایتان به شدت لگد شده یا حتی تیر خورده‌اید. جراحی معمولاً بهترین راه درمان پارگی تاندون است.

علائم و نشانه‌های پارگی تاندون آشیل
• درد احتمالاً بسیار شدید و تورم نزدیک پاشنه پا.
• عدم توانایی در خم شدن رو به پایین و درد شدید پا هنگام قدم برداشتن.
• عدم توانایی در ایستادن روی انگشتان پای آسیب دیده
اغلب افراد اظهار می‌کنند هنگامی که آسب رخ می‌دهد صدایی مانند صدای ترکیدگی یا ضربه می‌شنوند. اگر پارگی جزئی باشد شما تا حدودی قادر به راه رفتن هستید و تورم و درد کمتری خواهید داشت.

علل پارگی تاندون آشیل
تاندون آشیل به شما کمک می‌کند که پایتان را به سمت پایین بکشید، روی انگشتان پایتان بایستید و وقتی که راه می‌روید پایتان را به سمت عقب هل دهید.
تاندون آشیل به شما کمک می‌کند که پایتان را به سمت پایین بکشید. روی انگشتان پایتان بایستید و وقتی که راه می‌روید پایتان را به سمت عقب هل دهید. شما عملاً هر زمانی که پایتان را حرکت می‌دهید از تاندون آشیل استفاده می‌کنید.
شما عملاً هر زمانی که پایتان را حرکت می‌دهید از تاندون آشیل استفاده می‌کنید. در اغلب موارد پارگی تاندون آشیل در نقطه‌ای از پا اتفاق می‌افتد که جریان خون در آن قسمت کمتر است. این قسمت از تاندون، با بالا رفتن سن ضعیف‌تر هم می‌شود.
اغلب موارد پارگی تاندون آشیل در پی وارد آمدن یک استرس ناگهانی اتفاق می‌افتد.

نمونه‌های شایع عبارتند از:
• ورزش‌های‌ گاه‌به‌گاه که در یک زمان کوتاه فرد فعالیت شدیدی می‌کند.
• افتادن از ارتفاع

عوامل خطر:
عواملی که خطر پارگی تاندون را افزایش می‌دهند عبارتند از:
سن: سن اوج خطر پارگی تاندون ۳۰ تا ۴۰ سالگی است.
جنسیت: پارگی تاندون آشیل در مردان ۵ برابر بیشتر از زنان اتفاق می‌افتد.
چاقی: اضافه وزن، فشار بیشتری به تاندون آشیل وارد می‌کند.
انجام ورزش به صورت تفریحی: در اغلب موارد ورزش‌هایی مانند دویدن، پریدن، شروع و توقف ناگهانی ورزش به تاندون آشیل صدمه وارد می‌کند.

چه وقت باید به دکتر مراجعه کرد؟
اگر احساس ضربه یا ترکیدگی در پای خود می‌کنید مخصوصاً اگر نمی‌توانید درست راه بروید، به پزشک مراجعه کنید. پارگی تاندون آشیل نیاز به درمان فوری دارد.

روش درمان:
از آنجایی که پارگی تاندون آشیل راه رفتن شما را مختل می‌کند. بهتر است که به‌سرعت در بخش اورژانس بیمارستان آن را درمان کنید.
در هنگام معاینه، پزشک ساق پی شما را برای اندازه‌گیری شدت صدمه و تورم بازرسی می‌کند. در اغلب موارد اگر پارگی تاندون به صورت کامل رخ داده باشد پزشک می‌تواند یک شکاف حس کند. هرچند که این شکاف ممکن است توسط تورم پوشیده شده باشد./ص


پاسخ
18 بهمن 1391
رضا
سلام..... من کشتی گیرهستم و چندروزی درشدیدی در ساق ومچ و کناره هایکف پا احساس میکنم ولی تورم ندارد آیا مشکل خاصی دارد؟برای درمان آن چه کنم؟
پاسخ
19 بهمن 1391
میرزایی
با سلام
اگر از ضربه خوردن باعث بریدگی تاندم باشد و ازش 40 روز بگذرد باید چه اقداماتی باید کرد.
باتشکر
پاسخ
28 بهمن 1391
محمد
سلام.من 1هفته ای هست که انفجاری مقابل پام در مراسم آتش بازی صورت گرفته که منجر به سوختی و ورم در ناحیه مچ پای چپم شده و دکتر گفته تاندون پاره کرده آخه قسمتی از پام کبود شده و دکتر گفته خودش ترمیم میشه.میخواستم بدونم خودش ترمیم میشه؟ممنون
پاسخ
30 فروردین 1392
mkg
j./j
پاسخ
1 آبان 1392
میلاد
سلام من 1ماه پیش تاندون روی مچ پای چپم رو شیشه بریده جراحی کردم.الان گجو در اوردم ولی نمیتونم راه برم چیکار کنم ؟خوب میشه؟نمیتونم مچ پامو بلند کنم
پاسخ
8 فروردین 1393
فرهاد
سلام
من حدود چهل روز پیش دچارپارگی تاندون آشیل شده ام ولی متاسفانه دکترها متوجه نشدند
الان با ام آر آی نشون داده پارگی هست اما کامل نیست
راه رفتنم کمی دچارمشکل هست اما دردی ندارم نظرشما چیست؟
به نظرشما بهترین پزشک مخصوص این کار همون ارتوپد هست یا متخصص مچ پاهم داریم ؟
نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده