جستجو
5/آذر/1394
11:42
2/خرداد/1391
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو

هپاتیت و مشروبات الکلی؛ شایعترین علت سیروز کبدی درایران

دکتر روحی گفت: «با توجه به افزایش مصرف مشروبات الکلی در بین جوانان امکان بروز بیماری سیروز کبدی روند رو به رشدی در کشور دارد.»

دکتر صالحه روحی متخصص داخلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینانیوز با بیان اینکه سیروز کبدی یک بیماری پیشرفته کبدی است، عنوان کرد: «سیروز اصطلاحی پزشکی است که برای توصیف تخریب تدریجی کبد در نتیجه وارد آمدن آسیب مزمن به این اندام به کار می‌رود. سیروز باعث ایجاد «بافت جوشگاهی» و «گره‌های باززایی» می‌شود که جایگزین بافت طبیعی کبد می‌شوند.»
وی ادامه داد: «این روند باعث می‌شود کبد نتواند کارکردهای طبیعی خود را انجام دهد، از جمله مقابله با عفونت‌ها، حذف سموم و باکتری‌ها از خون، پردازش دارو‌ها، ‌ هرومون‌ها و مواد مغذی جذب شده از غذا‌ها، ساختن پروتئین‌هایی که به انعقاد خون کمک می‌کنند و تولید صفرا که به جذب چربی‌ها از جمله کلسترول کمک می‌کند.»
این متخصص داخلی درباره علل ایجاد سیروز تصریح کرد: «در ایالات متحده شایع‌ترین علت سیروز مصرف مشروبات الکلی است و در کشور ما ابتلا به ویروس‌های هپاتیت B و‌ C و D می‌‏باشد که البته درصدی از آن‌ها بدلیل هپاتیت مزمن به سیروز ختم می‌‏شوند. تعداد کمتری نیز به دنبال بیماری‌های ارثی است.»
وی در زمینه علائم سیروز اظهار کرد: «بیماران سیروتیک اکثراً علائم مختصری دارند. دو مشکل عمده‌ای که در ‌‌نهایت باعث ایجاد علائم در این‌ها می‌‏شود، از دست رفتن تدریجی عملکرد سلول کبدی بدلیل فرسودگی کبد و فیبروز (لیفی شدن) آن مس باشد. بیماران ممکن است حالاتی مانند خستگی، ضعف، ناتوانی، بی‏ اشتهایی، تهوع و یا کاهش وزن داشته باشند. با کاهش تدریجی عملکرد کبد، پروتئین کمتری در این عضو ساخته می‌‏شود.»
دکتر روحی با اشاره به اینکه سیروز کبدی سبب تغییر رنگ پوست به رنگ زرد شده و منجر به تورم اطراف مچ‌ دست و پا‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: «برخی بیماران دچار تورم ورید‌ها می‌شوند. ممکن است استفراغ خونی داشته یا در مدفوع‌ خون دیده شود. برخی بیماران دچار کاهش هوشیاری می‌شوند که این می‌تواند منجر به اغما در آن‌ها منجر شود. کاهش هوشیاری با دارو‌ها درمان می‌شود، اما بیماران با سابقه این وضعیت نباید رانندگی کنند.»


نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده