جستجو
19/بهمن/1394
16:6
8/مهر/1390
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو
دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی، فوق تخصص جراحی پلاستیک

دکتر کلانتر هرمزی:

من برای بیمارانم صدقه می‌دهم

مرضیه سعادت

گاهی پزشک‌‌ها هم اشتباه می‌کنند و دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک این اشتباه خود را مربوط به سال‌های دور می‌داند وقتی هنوز تصور می‌کرد هر بینی بزرگی نیاز به جراحی دارد و وقتی «بینی بسیار بزرگ» یکی از مراجعه‌کنندگان به مطبش را دید بلافاصله از او در مورد نیازش به جراحی سوال کرد درحالی‌که مراجعه کننده برای مسئله دیگری به مطب او آمده بود. شاید اگر خاطره دکتر کلان‌تر هرمزی را بخوانید، برایتان جالب و حتی خنده دار به نظر برسد اما این ماجرا برای او تجربه‌ای همیشگی برای ادامه کارش شد.

دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی متولد سال ۱۳۳۷ از شهرستان رامهرمز استان خوزستان، پزشکی عمومی وجراحی عمومی خود را از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و فوق تخصص جراحی پلاستیک را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کرد. دوره‌های تکمیلی جراحی جمجمه، فک و صورت در انگلستان، جراحی جمجمه، فک و صورت در فرانسه، جراحی فک و صورت در آلمان و فرصت مطالعاتی جراحی پلاستیک جمجمه فک و صورت را در دانشگاه Yale امریکا گذرانده.
دکتر کلانترهرمزی علاوه بر هزاران جراحی پلاستیک و زیبایی که انجام داده است یکی از مهم‌ترین کار‌هایش سفر به مناطق محروم کشور و شناسایی بیماران نیازمند به جراحی‌های پلاستیک و زیبایی است. او ماه گذشته همراه تیم تخصصی ۱۲ نفری‌اش به روستای «گاودانه» رفت. همان روستایی که تعداد زیادی از ساکنانش برای رد شدن از رودخانه سوار تله‌کابین «گرگر» می‌شدند. انگشت خیلی از مردم لای سیم تله‌کابین دست‌ساز گیر کرده و قطع شده بود. دکتر کلانتر هرمزی در سفر به این روستا دست اهالی را جراحی کرد.
مدتی قبل نیز به روستای محمودآباد مازندران رفت و ۳۵ فرد مبتلا به ناهنجاری‌ مادرزادی شکاف صورت را شناسایی و درمان کرد. به گفته خودش این راه هنوز برای او ادامه دارد چون خود را تنها یک پزشک می‌داند.
دکتر کلانتر هرمزی گفت‌وگویی صمیمانه با سینانیوز داشته که در ادامه آن را می‌خوانید.

ایده
من برای جراحی‌های خاص خود صدقه می‌گذارم و دعا می‌کنم. زیراکه به قول مولانا «ما برای وصل کردن آمدیم نی برای فصل کردن آمدیم»
سفر به مناطق محروم آن هم با تیم پزشکی تخصصی از کجا سرچشمه گرفت؟

اصل این ایده باز می‌گردد به سال‌های دفاع مقدس و زمانی که در بیمارستان‌های پشت جبهه و یا در جبهه فعالیت می‌کردم. من قسمتی از دوران دانشجویی و تمام دوران تخصص خود یعنی به مدت ۸ سال در مناطق جنگی بودم و دربیمارستان‌های گلستان و امام خمینی اهواز فعالیت می‌کردم. در آن زمان پزشکان و جراحان زیادی به صورت اعزامی به مناطق جنگی می‌آمدند، این پزشکان در فواصلی که جنگ آرام‌تر بود و درگیر رزمند‌ه‌ها نبودند به روستاهای اطراف و محروم رفته و به درمان بیماری‌ها و انجام جراحی‌های مختلف در این مناطق می‌پرداختند. اگرچه این کار برای پزشکان به عنوان طرح یک ماهه جنگی سخت بود اما برای ما به عنوان دستیار خیلی خوب بود. تصور کنید به جای دیدن چند جراحی ساده در مطب پزشکان ما به عنوان دستیار پزشک جراح در این مدت کوتاه شاید تا حدود ۱۲ عمل جراحی را می‌دیدیم. بعد‌ها دیدم این روش بسیار متفاوت است و این سفرهای علمی نه تنها برای پزشکان و مردم بلکه برای همه مفید است. از آن سال‌ها خیلی می‌گذرد و من در تمام این سال‌ها تخصص، فوق تخصص و دکتری خود را نیز گرفتم و بعد هم به عنوان استاد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به کار شدم اما باز وقتی می‌دیدم بیشتر مراجعان ما از مناطق محروم هستند تصمیم گرفتم با دوره جنگ شبیه سازی کنم اما نه به تنهایی بلکه با یک تیم و به درخواست پزشکان دیگر تصمیم به این سفر‌ها گرفتم.

چطور این روستا‌ها و افراد را شناسایی می‌کردید؟
از طریق مراجعه بیماران به مطب که مشخص می‌شد از چه قشری هستند. به طبع اولین جایی که تصمیم به رفتن به آنجا گرفتم منطقه‌ای بود که به آن آشنا باشم و چون خوزستانی و رامهرمزی هستم و با پزشکان و مردم آن منطقه آشنایی دارم اولین سفرم را با این شهر آغاز کردم.

در این سفر‌ها برای عمل جراحی پلاستیک و زیبایی نیز به شما مراجعه می‌کردند؟
فراوان، اما ما در سفر‌ها عمل جراحی زیبایی انجام نمی‌دادیم.

وقتی می‌گفتید این کا را برایشان انجام نمی‌دهید ناراحت نمی‌شدند؟
به هرحال وقتی مثلا ۵۰ نفر مراجعه کننده برای جراحی زیبایی خود را بین سیل بیماران با ناهنجاری‌های مادرزادی شکاف لب و صورت می‌دیدند دیگر جرأت نمی‌کردند مسئله جراحی خود را مطرح کنند،
سفر به مناطق محروم برای شناسایی و درمان بیماران نیازمند
البته در صورت خواست خود ما به آن‌ها مشاوره برای جراحی زیبایی می‌دادیم اما جراحی زیبایی انجام نمی‌دادیم. اولویت من در این سفر‌ها درمان بیماری‌هاست، افراد محروم، کودکان روستایی مانند پسر بچه‌ای که برای شکاف لب به مدرسه نرفته و در میان دوستانش مورد تمسخر قرار گرفته است، یا یک پسر روستایی در کهکیلویه و بویراحمد که شکاف لب داشت و اصلا پزشکی آن را ندیده یا امکان درمان رایگان وی را نداشته‌اند، همه این عوامل باعث می‌شود تا افراد محروم در این سفر‌ها اولویت کار ما باشند.

شما جراحی زیبایی نیز انجام می‌دهید؟
بله، در تهران جراحی‌های زیبایی فراوانی انجام داده‌ام و هنوز هم ادامه دارد.

دکتر تا به حال کسی از بیمارانتان حین عمل جراحی فوت کرده است؟
به لطف خدا تا الان مریض فوتی نداشتم، البته هر جراحی می‌تواند خطر داشته باشد اما امروزه جراحی بینی جزء کم خطر‌ترین عمل هاست چون این عمل روی افراد سالم انجام می‌شود و همه آزمایش‌ها را پیش از جراحی بر روی فرد انجام می‌دهیم. فردی را انتخاب می‌کنیم که سالم باشد. متأسفانه بیشتر عوارض این جراحی و مشکلات بعد از عمل به دلیل انتخاب نامناسب بیمار، انتخاب نامناسب روش‌های جراحی و جراحی به دست فردی که تخصص ندارد، اتفاق می‌افتد.

هیچ وقت به مرگ مریضتان فکر کرده‌اید؟
خیر، هرگز یک پزشک در زمان جراحی به مرگ بیمار فکر نمی‌کند.

اگر یک روز این اتفاق بیافتد، فکر می‌کنید چه عکس العملی نشان دهید، بیشتر می‌ترسید یا متأسف می‌شوید؟
فاجعه است.حتی بیمار سرطانی را نمی‌توانم ببینم که می‌میرد، اصلا بحث ترس نیست خدا نکند برای کسی پیش بیاید لکه پررنگی است که برای همیشه روی قلب دکتر می‌ماند. من برای جراحی‌های خاص خود نیز صدقه می‌گذارم و دعا می‌کنم. زیراکه به قول مولانا «ما برای وصل کردن آمدیم نی برای فصل کردن آمدیم»

دکتر هیچ وقت به فکر جراحی زیبایی خودتان هم افتاده‌اید؟
خیر هیچ وقت؛ من فرصت فکر کردن به جراحی خودم را ندارم در زندگی شخصیم این فراغت را حاصل نکردم که بگویم حالا خودم چی! من معتقدم آن وقتی که صرف خودم می‌کنم را می‌توانم صرف ۲۰ بیمار دیگر بکنم.

یعنی هیچ وقت به خودتان فکر نمی‌کنید؟
هرگز، مگر اینکه گناهانم را پاک کنم.

دکتر
بسیاری از افراد هستند که از داشتن بینی‌های بزرگ برچهره خود راضی هستند، بسیاری از بینی‌های بزرگ به صورت فرد می‌آیند و بسیاری افراد با بینی‌های بزرگ دکتر، مهندس و تاجر شده‌اند. یک پزشک حق ندارد عملی را به شخصی پیشنهاد کند مگر اینکه در جهت سلامت وی باشد و یا اینکه فرد از پزشک بخواهد
با توجه به صحبت‌هایی که کردید تا به حال بیش از ۴۰ هزار نفر را مورد جراحی قرار دادید از آن موقع تا به امروز آیا جراحی کردن برای شما تغییر کرده است؟

وقتی آدم یک جاده را ۱۰۰ بار با ماشین برود برای ۱۰۲ دومین بار چشم بسته می‌رود. جراحی برای من زندگی است و اینگونه نیست که بگویم باز هم کار، باز هم عمل. جراحی برای من زندگی روزمره است، آنقدر که وقتی جراحی انجام نمی‌دهم بیمار می‌شوم.

اگر دیگر به سنی برسید که نتوانید جراحی انجام دهید آن وقت چه؟
حتما غصه خواهم خورد اما تصور می‌کنم اگر روزی جراحی انجام ندهم، می‌نویسم.

هیچ وقت خودتان به کسی پیشنهاد می‌کنید جراحی کند؟
هرگز، امکان ندارد حتی وقتی مراجعه کننده‌ای برای جراحی بینی نزد من آمده و من هم می‌دانم که برای عمل بینی‌اش نشسته، باز هم به او نمی‌گویم برای عمل زیبایی بینی آمده‌ای بلکه اجازه می‌دهم این را خود فرد بگوید. چون این اشتباه را ۲۰ سال پیش کردم و خانمی با بینی بسیار بزرگی به مطب من آمد، من وقتی ایشان را دیدم گفتم برای جراحی زیبایی بینی آمده‌اید، و در کمال ناباوری آن خانم از من پرسید، «مگر بینی من مشکلی دارد!» او گفت مگر بینی من بزرگ است، منظورتان این است که زشت است، اصلا مگر بینی را هم عمل می‌کنند! من در ‌‌نهایت به او گفتم که شوخی کردم و پرسیدم برای چه به مطب آمده است! او نقطه‌ای از ساق پایش که خال کوچکی هم بر روی آن بود به من نشان داد و گفت: «می‌خواستم این خال را نشان دهم و ببینم آیا سرطانی نیست و...»
من آنجا فهمیدم چقدر اشتباه کرده‌ام و بسیاری از بینی‌های بزرگ وجود دارد که نیازی به جراحی ندارد، بسیاری از افراد هستند که از داشتن بینی‌های بزرگ برچهره خود راضی هستند، بسیاری از بینی‌های بزرگ به صورت فرد می‌آیند و بسیاری افراد با بینی‌های بزرگ دکتر، مهندس و تاجر شده‌اند. یک پزشک حق ندارد عملی را به شخصی پیشنهاد کند مگر اینکه در جهت سلامت وی باشد و یا اینکه فرد از پزشک بخواهد.

اگر خانواده یا نزدیکانتان از شما بخواهند بینیشان را عمل کنید این کار را انجام می‌دهید؟
بله، هر عمل جراحی نیاز به یک داوطلب و یک جراح دارد. من هر کسی که این جراحی را بخواهد حتی اگر فرزندم باشد یا یکی از اقوامم و یا هموطنم، برایش انجام می‌دهم.


پاسخ
27 دی 1391
رضا
سلام.چون خون گرمی و جنوبی هسی اینکارارو میکونی خدا قوت دمت گرم مرد.داراب فارس هستم میخام بینیمو عمل کنم بزرگه ولی گوشتی نیست.حدود هزینه چقد میشه شما کجا عملو انجام میدین؟ممنون.
پاسخ ها
3 دی 1392
اکرم
سلام دکتر بامعرفت وغیور.واقعا جای شکرش باقیست که هستن انسانهایی
پاسخ
15 اسفند 1391
ناشناس
سلام من سال 77 توسط دکتر امیدوار رضایی به آقای دکتر کلانتر معرفی شدم چون یک خال بزرگ مربع شکل درحدود10*15سانتی داشتم تو ناحیه گردن و گوش چپم که لاله گوشم رو هم گرفته بود راستی یادم رفت بگم من از مسجدسلیمان از استان خوزستان پیش ایشون رفته بودم و چون پدرم هم فرهنگی بودند و از لحاظ مالی موقعیت خوبی نداشتیم دکتر لطف کردن و در مجتمع 15 خرداد منو عمل کردن البته جراحی ترمیمی همون موقع همه جا گفته بودند 1500000هزینه عمل میشه و لی دکتر لطف کردن و ما 40000هزار تومان پرداخت کردیم راستش واسه جراحی پلاستیک دیگه نتونستم برم یعنی پولشو نداشتیم ولی خوب الان ازدواج کردم و وقتی دخترم ازم می پرسه مامان این چیه چرا بقیه مامانا ندارن ناراحت می شم می خواستم اگر شما دسترسی به دکتر دارید باهوشون صحبت کنین ببینین می شه بازهم لطف کنن کمک کنن عملم کنن طوری که بتونم هزینه عمل رو پرداخت کنم با تشکر
پاسخ
16 آبان 1392
ماهرخ
با خوندن مطالب بالا و مصاحبه ای که با دکتر عزیز شده بود اشک از چشمام جاری شد...آقای دکتر منم بزودی یه عمل سنگین و استرسی البته برای خودم،پیشتون دارم،توروخدا برای منم صدقه بزارید:-(:-(:-(
ماهرخ یحیی آبادی مادر حسنا
پاسخ
24 آبان 1392
آرزو
سلام دکتر عزیز دکترخوب و مهربونم من از همدان براتون پیغام میفرستم به شماره پرونده7613 خیلی دوستون دارم و بهتون افتخار میکنم کاش منم میتونستم مثل شما به مردم کمک کنم
پاسخ
8 آذر 1392
مامان ناامید
سلام اقای دکتربهتون خسته نباشیدمی گم.اقای دکتر من باردارهستم الان هم هفته ی سی ام بارداری هستم امادرهفته ی بیست ویک بارداریم فهمیدم بچه لب شکری هستش بعد از اون روزواقعاافسرده شدم اما بعدازاینکه مطالب شمارا در اینترنت خوندم واقعابهم امیدداده تورو خدابرام دعاکنید تا یه کم دل و جرات پیداکنم.ممنونم
پاسخ
14 دی 1392
sedig
سلام اقای دکتر دختری 28 ساله هستم و درحدود نه سال پیش مورد اسید پاشی واقع شدم از اون وقت دایما در حال جراحی هستم ولی چون بهبودی چندانی حاصل نشد تنها چاره ای که به فکرم رسید این بود که به شما مراجعه کنم من ساکن یکی از روستاهای تبریزم چند سال پیش اومدم وازتون خواهش کردم منو ویزیت کنید چون نامزدم به خاطر کریح المنظر شدنم میخواد طلاقم بده.با هزار مکافات تونستم دم در اتاق عمل زیارتتون کنم ولی شما در کمال ناباوری منو فرستاتید دنبال نخودسیاه البته قبلشم چند یار اینکارو کرده بودید با معرفی دکترای جراح تبریز که شاگردتونن و و و....خلاصه قبولم نکردیدو من دوباره اون هشتصد کیلومتری که اومده بودمو برگشتم در اخر نامزدم طلاقم داد خواستم بهتون تبریک بگم که تونستید با این مهارت دل منو بشکنیدو ....من به شما پناه اورده بودم ومشکلمو میخواستم با دستان شماحل کنم ازتون میخواستم در حقم پدری کنید چون من بابا ندارم ولی شما......
پاسخ
16 دی 1392
محمد حسنی
سلام اقای دکتر سایتتان را نم توانم برم دفعه ی پیش هم همین جا براتون پیغام گذاشتم وازتان خواهش کردم که خواهرم که زندگیش به خاطر حماقت یک از خدا بی خبر در خطر از هم پاشیدن هست راعمل کنید نمی دانم بقیه را چطور قبول کردید که عمل کنید خواهر من را هم اگه میشه عمل کنید -سوختگی خواهرم با اسید است عاجزانه ازشما خواهش می کنم.با خواهرم تماس بگیرید یا دراینجا براش پیغام بگذارید که می تواند پیشتان بیاید خواهش میکنم.09148023350
پاسخ
19 بهمن 1392
mohsen
سلام"انشاالله که منم یه روزی بتونم راه شما رو ادامه بدم
پاسخ
3 اسفند 1392
ناشناس
سلام وخسته نباشید آقای دکتر من دختری35 ساله وکاملا ناامید هستم چون از نظر خودم واقعا زشت هستم ومشکلی مادرزادی دارم که احساس میکنم هرروز زشت تر میشوم دوبار با شما صحبت کردم واز شما خواستم بینی مرا که گوشتی است عمل کنید ولی شما گفتید بینی های گوشتی را عمل نمیکنم میخواستم بدانم چرا؟
پاسخ
3 اسفند 1392
الهام
سلام وخسته نباشید میخواستم بدانم چرا بینی های گوشتی راعمل نمیکنید ؟
پاسخ
10 فروردین 1393
مهسا
سلام من هم خیلی مایلم عمل کنم ولی هزینشو ندارم بینیم ازکوچیکی ضربه خورده، کاش میشدواسه منم صدقه بدید همشهریتونم هستم رامهرمز
نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده