سلامت گنجینه ای ارزشمند،قدرش را بدانیم

سلامت گنجینه ارزشمندی است که امروزه نه به عنوان هدف زندگی، بلکه به عنوان یک منبع برای زندگی اثربخش شناخته می شود. ارتقاء سلامت با توجه به نقش محوری آن در مراقبت های بهداشتی مورد توجه روز افزون است.

امروزه با توجه به هزینه بالای مراقبت های بهداشتی لزوم تغییر رویکرد درمانی به رویکرد پیشگیری از بیماری ها بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است و در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت بر اهمیت ارتقاء سلامت که شامل تشویق سبک زندگی سالم، خلق محیط حمایت کننده برای سلامت، تقویت اقدام جامعه، جهت دهی مجدد خدمات بهداشتی و تعیین سیاست های بهداشت عمومی تاکید کرده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت،چاقی، سکته قلبی، دیابت، سرطان و پوکی استخوان به عنوان مهمترین بیماری های مزمن در جهان شناخته شدند که تمامی آن ها به سبک زندگی و تغذیه ارتباط مستقیم دارد.

بنا به گزارش این سازمان بیماری های مزمن به عنوان عامل ۷۰ درصد از مرگ و میر ها در جهان شناخته شدند که سهم کشورهای در حال توسعه حدود ۶۵ درصد است. و به طور حتم کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و همان طور که به طور مستمر از زبان مسئولان امر می شنویم شیوع بیماری های غیر واگیر و مزمن در کشور در حال افزایش است و زنگ خطری برای سلامت محسوب می شود.

برای پیشگیری از این بیماری ها کافی است سبک زندگی خود را تغییر دهیم، شیوه زندگی سالم منبعی ارزشمند برای کاهش شیوع و تاثیر مشکلات بهداشتی، ارتقای سلامت، تطابق با عوامل استرس زای زندگی و بهبود کیفیت زندگی است.

سبک زندگی بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی است که در پی اجتماعی شدن به وجود آمده است. بدون تردید عوامل فوق نقش بسیار مهمی در ارتقای سلامت و سبک زندگی دارند به طوری که بنابر تحقیقات انجام شده افراد دارای سبک زندگی مناسب، از برنامه تغذیه ای و فعالیت جسمانی بهتری برخوردارند.

در ایران بیماری های مزمن به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و شاخص های سندرم متابولیک از علل عمده مرگ و میر و ناتوانی به شمار می رود که با گسترش شهرنشینی و شیوه زندگی ماشینی بر آمار ابتلا به این بیماری ها افزوده می شود.

لازم نیست برای داشتن زندگی سالم، دونده ماراتن باشید، بروکلی بخورید یا ساعت‌ها مدیتیشن کار کنید. سبک‌زندگی سالم یک روند پیش‌رو است که پستی و بلندی‌های خود را دارد اما همیشه به سمت یادگیری بیشتر، داشتن انتخاب‌های بهتر و زندگی هوشمندانه در حرکت است.

روش ها و شیوه های رسیدن به زندگی سالم به فردکمک خواهد کرد که در مسیر زندگی با نشاط و آرامش بیشتری حرکت کند و زندگی فردی و اجتماعی موفق را سپری کند.

شش عامل تعیین کننده مهم انتخاب سبک زندگی سالم شامل "فعالیت جسمانی"، "تغذیه"، "مسؤولیت‌پذیری در مقابل سلامت"، "رشد روحی"، "روابط بین فردی" و "مدیریت استرس"می باشد.

سبک زندگی سالم به عنوان محصول تعامل بین انتخاب ها، مهارت ها، صلاحیت ها و عادت های افراد با موقعیت های اجتماعی، میزان آسیب پذیری و مجاورت آنها با عوامل خطر تعریف می شود.

درانتخاب گزینه های سالم موجود، عواملی نظیر آموزش، روابط بین فردی، هویت اجتماعی، هویت فردیت، توانایی های جسمی و روانی، موقعیت اجتماعی و جغرافیایی، اهداف نهایی، منابع مالی و بسیاری از عوامل دیگر موثر هستند.

گزینه های سلامت، درون فعالیت های روزانه کار، آموزش، روابط بین فردی، والدین و اجتماعی جای می گیرند طوری که ممکن است به طور خاص به عنوان گزینه های سلامت تشخیص داده نشوند.

می توان گفت زندگی انسان بازتاب باورها ، اندیشه ها و رفتارهای او ست و باورهای نادرست و ناسالم باعث تخریب اندیشه و زندگی انسان می گردد وبالعکس باورها و رفتارهای سالم باعث شکوفایی زندگی انسان می گردد.

همانگونه که بیان شد انسان هست واندیشه هایش ، لذا  ما باید بیندیشیم واز تغییرات کوچک وساده در نحوه زندگی خود شروع کرده وبا بکار بستن آنها وتبدیل نمودن آنها باعادات روزانه شاهد تغییرات بزرگی در مدت کمی در زندگی خود باشیم.

اخبار مرتبط
نظرات شما