printlogo


نمونه‌گیری از بستگان 142 مسافر ایرانی حادثه سقوط هواپیما
نمونه‌گیری از بستگان 142 مسافر ایرانی حادثه سقوط هواپیما
کد خبر: 420
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از خانواده‌های 142 مسافر ایرانی هواپیمای اوکراینی نمونه خون گرفته شده است و تاکنون 5 خانواده از مسافران جان باخته در این حادثه جهت اخذ نمونه به مراکز پزشکی قانونی مراجعه نکرده‌اند.

مهدی فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس گفت: ازبستگان مسافران ایرانی پرواز اوکراینی به صورت حضوری نمونه گرفته شده است که بیشتر این نمونه‌گیری در مرکز تشخیصی آزمایشگاهی کهریزک تهران و تعدادی هم در مراکز پزشکی قانونی استان‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه در این پرواز 29 تبعه خارجی هم حضور داشتند که 9 خدمه پرواز اوکراینی و دو مسافر هم اوکراینی بودند، گفت: با هماهنگی انجام شده با کارشناسان پزشکی قانونی که همراه تیم اوکراینی به تهران آمده‌اند، پروفایل DNA همه آنها گرفته شده است و در این خصوص مشکلی نداریم.

به گفته فروزش، تیم سوئد هم ظرف 48 ساعت آینده پروفایل مربوط به مسافرانش را در اختیار ما قرار می دهد و در مورد تبعه افغانستانی هم که شامل 12 نفر بودند 3 نفر از بستگانشان در ایران  زندگی می‌کردند که از آنها نمونه گرفته شده است و باقی این افراد هم با پلیس اینترپل هماهنگ شده است که از آنها پروفایل یا نمونه در اختیار ما قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: از تمام قطعات کشف شده در محل سقوط هواپیما نمونه‌برداری شده و معاینه اجساد نیز انجام شده است و در مرحله فرآیند دستگاهی تهیه پروفایل DNA هستیم.

فروزش ادامه داد: شناسایی و تعیین هویت‌ها بعد از فرآیند دستگاهی انجام خواهد شد که این بخش از فرآیند استخراج پروفایل زمان‌بر است و همکاران بنده با حضور 24 ساعته در بخش DNA و تلاش شبانه‌روزی نسبت به کوتاه کردن زمان پاسخ‌دهی اهتمام دارند.

مدیرکل پزشکی قانونی  استان تهران با تأکید بر اینکه تمام تلاش ما در پزشکی قانونی این است که در کمترین زمان ممکن کار تعیین هویت و شناسایی شهدای این حادثه انجام شود، گفت: دقت در شناسایی و هویت اجساد با استفاده از DNA بسیار بالاست و جای هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که در فضای مجازی ادعاهایی مبنی بر تحویل ندادن اجساد جانباختگان این حادثه انعکاس یافته است ، تصریح کرد: این گونه موارد در فضای مجازی یا برخی رسانه‌های خارجی با مقاصد خاص مطرح می شود و اجساد جانباختگان و شهدای این حادثه بعد از شناسایی و تعیین هویت به بستگان آنها تحویل داده می شود.

لینک مطلب: http://sinanews.ir/News/item/420