printlogo


رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور در گفت و گو با سینانیوز:
شرایط بحرانی بیماری کرونا را مانند شرایط جنگ میکروبی مدیریت کنیم
شرایط بحرانی بیماری کرونا را مانند شرایط جنگ میکروبی مدیریت کنیم
کد خبر: 595
متولیان با بیان اینکه مردم به راحتی می توانند با اب ولرم و صابون و شستن دستها میزان انتقال کرونا را کاهش دهند و نیازی به تهیه الکل نیست، گفت: مردم اطلاعات درست را از پزشکان و کارشناسان کسب کنند و از سودجویی شیادان جلوگیری کنند.

بیماری کرونا چندی است که شرایط عادی کشور را دستخوش تغییر قرار داده تا جایی که بسیاری از ادرات و سازمان ها تعطیل شدند و برخی از کارمندان نهادها از طریق دورکاری خدمات مورد نیاز را ارایه می دهند در همین رابطه گفتگویی با ابراهیم متولیان رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور، پزشک و متخصص جراحی عمومی به شرح زیر ارایه می شود.


مهمترین نکته در بیماری کرونا از نظر شما چیست؟

مهمترین نکته در این بیماری آن است که مردم درست و واقعی آموزش ببینند که به نظر می رسد عملکرد وزارت بهداشت در این زمینه بسیار خوب بوده است و بسیج جامعه پزشکی نیز در این زمینه به آنها کمک می کند. برای کم کردن میزان تراکم بیماران و نکات مهم ایزولاسیون بسیج جامعه پزشکی در این امر به کمک وزارت بهداشت رفته و در تامین نیروی انسانی و همچنین مرکز مشاوره 40 30 با آنها همکاری می کند.
این مرکز امکان ارتباط با تمام استانهای کشور را دارد.

 

در مورد ایجاد رعب و وحشتی که از این بیماری بوجود آمده چه باید کرد؟


معتقدم مردم ابتدا باید اگاه شوند تا بتوانند رعب و وحشت را از خود دور کنند، مردم باید در شرایط اضطرار با دلسوزی و همدلی با مسئولان کشور در این زمینه همکاری  کنند. معتقدم که مرکز مشاوره که شماره آن ذکر شد تا حد زیادی می تواند آگاهی مردم را بالا ببرد و از اظطراب آنها کم کرده و در صورت لزوم به مراکز درمانی راهنمایی می کند.

 

در مورد کمبود مواد ضدعفونی کننده الکل و ماسک  در داروخانه ها چه باید کرد؟

در مورد لوازمی مانند ماسک که مردم تاکنون از آن استفاده نمی کردند و در حال حاضر همه مصرف کننده آن شدند باید بگوییم که کسی از قبل فکر تولید ماسک نبوده و ماسک تنها برای افرادی که تب دارند و احتمال انتقال تب و بیماری به خانواده انها وجود دارد باید استفاده شود و نه همه افراد و یا پزشک و پرستاری که قرار است بر بالین بیمار گرفتار این بیماری حضور یابند مصرف شود.


این موضوع به دلیل این نیست که ما با کمبود ماسک مواجه باشیم که اصلا اینگونه نیست با حمایت از خط تولید این محصول در حد فراوان وارد بازار شده و مشکلی در مورد عرضه ماسک نداریم اما باید به اطلاع مردم برسانیم که استفاده از ماسک باید به درستی انجام شود و در صورتی که فضای مرطوب در جلوی بینی ایجاد شود ریسک ورود ویروس به بدن بالاتر می رود و فقط در زمانی مصرف ماسک توصیه می شود که فردی تب دارد و باید مراقب باشد تا بیماری خود را به افراد دیگر منتقل نکند و شاید فقط بیماری او در حد یک سرماخوردگی ساده باشد.

 

توصیه شما برای استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند الکل در شرایط فعلی جامعه چیست؟


مواد ضد عفونی کننده بر اساس الکل طبقه بندی می شود به طور مثال برای ضد عفونی کردن دست با بتادین باید ۳ دقیقه دستها با بتادین  شسته شود تا به آن سطح ضدعفونی برسد اما با الکل در زمان کوتاه ۳۰ ثانیه دستها را استریل می کند اما این مواد ضد عفونی کننده برای پزشکان و جراحان توصیه می شود که دست خود را وارد نسوج و بافتهای بدن بیمار می کنند و نه مردم عادی.

 

برای ضد عفونی کردن دستها، مردم با توجه به کمبود مواد ضد عفونی کننده از چه مواد استفاده کنند تا بتوانند در مقابل بیماری کرونا مقابله کنند؟

بهترین روش برای مردم عادی برای ضد عفونی کردن دستها استفاده از صابون جامد و یا مایع است که دارای مواد قلیایی و گلیسرین است و همین صابون دقیقا مانند دتول عمل می کند و کاملا دست را تمیز می کند. در شستن دستها با صابون تنها لابد دقت کنیم تا 20 ثانیه دستها با کف کامل صابون آغشته شود و تمام سطوح دست و انگشتان دقیقا با صابون شسته و سپس با آب بشویند.

 

ایا نیازی به تهیه الکل برای  ضدعفونی کردن از منابع دیگری غیر از داروخانه وجود دارد ؟


مصرف الکل در ماهها و روزهای گذشته در کشور حدی داشته است و فقط در بیمارستان ها و مراکز درمانی از آن استفاده می شده اما الان همه می خواهند از الکل  استفاده کنند و مصرف الکل در کشور بالا رفته است و حتی استفاده از ان برای ضدعفونی کردن دستها چربی دست را از بین می برد و ممکن است ایجاد حساسیت های پوستی نیز برای افراد بوجود آورد.


بهترین شیوه برای ضدعفونی کردن دستها استفاده از صابون جامد یا مایع با آب ولرم به مدت یک دقیقه برای شستن دستها است.


متاسفانه عده ای شیاد اقدام به عرضه الکل و مواد ضد عفونی کننده در درب منازل کردند که باید بگویم بسیاری از این مواد تقلبی هستند و افراد با ارسال پیامک بازار عرضه و کسب سود برای خود ایجاد کردند تا از این فضای کشور سوءاستفاده کنند.

 

مردم برای رسیدن به امنیت و آرامش در این شرایط باید چه اقدامی کنند ؟


مردم باید این فرهنگ در میان خود نهادینه کنند که اطلاعات درست را از متخصصان و کارشناسان مربوطه بدست بیاورند و از اعتماد به اطلاعات افراد غیر آگاه بپرهیزند.

 

آیا استفاده از دستکش در شرایط روزمره ضروری است؟


اصلا نیازی به استفاده از دستکش پیست فقط در شرایط عادی و روزمره جامعه باید حواسمان باشد که دستمان را به چشم و دهان خود نزنیم زیرا انتقال این بیماری از طریق ترشح چشم ، بینی و دهان به سهولت انجام می شود.


کشورهای دیگر در مبارزه با کرونا چه اقداماتی انجام دادند؟

چین در ابتدای ورود این بیماری برای ایزوله کردن مردم اجازه خروج مردم از منزل را نداد حتی در شهر ووهان دولت غذای بسته بندی ارایه کرد تا مردم از خانه های خود بیرون نیایند اما بعد از گذشت یک ماه زیان زیادی به اقتصاد این کشور وارد شد و فقط به مردم راههای پیشگیری را توصیه کرد.


 
توصیه شما به مردم در این شرایط چیست؟
مردم در شرایط روزمره خود به خوبی توصیه‌های بهداشتی و سلامت را رعایت می کنند و خودشان بهترین شرایط ایزولاسیون را در مراودات عادی و رفت و آمد ها مد نظر قرار دادند و این بهترین راه برای جلوگیری از ورود شیادان و سودجویان است.

 

برای شب عید و خرید نوروز مثل شیرینی و آجیل چه توصیه ای دارید؟

مواد غذایی خشک در موضوع بیماری کرونا هیچ نقشی ندارد یعنی  خرید اجیل و شیرینی به صورت معمول و روال عادی هیچ مشکلی ندارد فقط مردم از دست فروشان کنار خیابان خرید نکند زیرا ریسک ابتلا ء به این بیماری در این شرایط بالا می رود. استفاده از اجیل هیچ مشکلی ندارد زیرا اجیل با حرارت پخته می شود و مغازه ها در عرضه این محصولات سلیفون بر روی انها بکشند تا در معرض الودگی نباشد و مردم نیز در استفاده از این محصولات در منزل بر روی ظرف اجیل و شیرینی از سلیفون استفاده کنند تا سلامتی این محصولات کم نشود در خرید شکلات هم از شکلاتهای بسته بندی استفاده کنند تا سلامتی انها تهدید نشود.


مردم از فروشگاههای مطمئن خرید خود را انجام دهند، این موضوع را مدنظر داشته باشند که مواد غذایی مرطوب ریسک آلودگی بالایی دارند مانند غذای پخته. مردم استرس نداشته باشند امیدواریم سیر این بیماری بزودی نزولی شود و مرد شب عید خوبی را سپری کنند.

باید استرس و نگرانی را از مردم دور کنیم و مراقب شرایط اقتصادی و مالی هموطنانمان باشیم، برخی از کسب ، درآمد یک سال خود را از خرید و فروش شب عید بدست می اورند پس باید مراقب ضرر و زیان مردم باشیم و کمک کنیم تا این روزهای بحران به سلامتی به پایان برسد. باید پروتکل های سلامت وزارت بهداشت را به مردم اطلاع رسانی کنیم و از سوی دیگر مطالعات تحقیقات بر روی این بیماری انجام دهیم و شرایط را مدنظر قرار دهیم  تا در صورتیکه این بیماری مدت بیشتری در کشور باقی شرایط عادی زندگی مردم تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

 

از چه تجربیاتی می توانیم در شرایط بحرانی بیماری کرونا بهره ببریم؟

امروز در دنیا تحقیقات گسترده برای شرایط بحران و بیماری صورت گرفته است ما باید شرایط بحران این بیماری را مانند شرایط جنگ میکروبی مدیریت کنیم. در دوران دفاع مقدس نیز ما تجربه جنگ شیمیایی نداشتیم و ماسک در دسترس نبود از پارچه مرطوب استفاده می کردیم و برخلاف باد حرکت می کردیم تا در معرض شیمیایی دشمن قرار نگیریم و این موارد براساس تحقیقات و تجربه کسب شد و به مرور زمان ماسکهای  پیشرفته و داروهای این امر کشف شد. در شرایط بیماری کرونا نیز دانش آموزان در مدارس آموزش ببینند و خودشان در هر کلاسی با درجه؛ حرارت بدن همکلاسی‌هایی که تب دارند را به معلم و مدیر اطلاع دهند.


رسانه ها در سطح گسترده کمک کنند تا مردم آگاه تر شوند و از شیادی سودجویان برای عرضه الکل با 3 برابر قیمت جلوگیری کنند و از تعطیل شدن اقتصاد و ضربه به زندگی مردم جلوگیری کنند. این بیماری مرگ میر زیادی ندارد و تنها ضریب نفوذ ان بالاست و تنها نگرانی کادر پزشکی افزایش مبتلایان به این بیماری است و اینکه نتوانیم به موقع درمان مورد نیاز را ارایه کرد ، اگر مردم  رعایت کنند بیماری کرونا قابل کنترل و پیشگیری است.

لینک مطلب: http://sinanews.ir/News/item/595