printlogo


اهمیت فعالیت جهادی و نیکوکارانه در پیشگیری و کنترل کرونا
 اهمیت فعالیت جهادی و نیکوکارانه در پیشگیری و کنترل کرونا
کد خبر: 598
هفته نیکوکاری امسال با شیوع کرونا در کشور همزمان شده است، گرچه حمایت و کمک به اقشار محروم همچنان باید در صدر فعالیت‌های خیر باشد، اما وضعیت کنونی کشور می‌تواند برخی از اقدامات نیکوکارانه را به سمت و سوی کمک به مراکز بهداشتی و درمانی یا کمک به مردم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سوق دهند.
با آغاز شیوع کرونا در کشور، بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی همچنین بیمارستان‌ها نیرو‌های خود را به کنترل و مراقبت از این بیماری و افراد مبتلا اختصاص داده‌اند، در این راستا بسیاری از مراکز با کمبود نیرو و یا فرسودگی و خستگی کادر‌های درمانی خود مواجه شده‌اند، از سوی دیگر این روز‌ها کمبود مواد ضدعفونی‌کننده و اقلام بهداشتی مانند ماسک نیز موجب شده تا برای مسئولان نظام سلامت و مردم نگرانی‌های عمده‌ای ایجاد شود.

در حالی به روز‌های هفته نیکوکاری که هر سال در آستانه نوروز برای کمک به اقشار محروم برگزار می‌شود؛ نزدیک می‌شویم که ایران به مانند بیش از ۵۰ کشور دیگر در جهان، درگیر یک بیماری واگیری شده است و کمبود‌هایی که ذکر شد این روز‌ها گرچه عمده مردم را در برمی‌گیرد، اما فشار آن بر مردم محروم بسیار بیشتر است بر همین اساس می‌توان از ظرفیت‌های این هفته در بخش بهداشت و درمان هم برای کمک به مردم و هم سیستم بهداشت و درمان کشور استفاده کرد.

ابراهیم متولیان، رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور در همین راستا می‌گوید: به دلیل مراجعات زیاد مردم به مراکز درمانی خستگی و فرسودگی کادر درمانی پیش می‌آید، بر همین اساس ما نیز از ظرفیت خود استفاده می‌کنیم تا بتوانیم این خستگی و فرسودگی را کاهش دهیم. بسیج جامعه پزشکی در این حوزه فعال شده و نیرو‌های داوطلب خود را آماده کرده است تا در اختیار مراکز قرار دهد و بیمارستان‌ها حداقل یک شیفت استراحت داشته باشند؛ هر جایی که وزارت بهداشت اعلام کند ما نیرو‌های داوطلب ساماندهی شده را به آنجا اعزام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ درمانگاه بسیج نیز به کمک مجموعه درمانی آمده است و در این زمینه در حال کمک رسانی است، گفت: نیرو‌های جهادی و نیکوکار بسیاری در کشور حضور دارند، بسیج جامعه پزشکی ۷۰۰ نیروی شهید رهنمون داشته که در ۷۰۰ نقطه محروم و حاشیه‌ای کشور در زمان بحران و غیر بحران به عنوان گروه‌های نیکوکار حضور دارند و به فعالیت می‌پردازند. پس از به وجود آمدن وضعیت بیماری کرونا در کشور ما مسیر این گروه‌ها را به سمت و سوی ارائه خدمت در جهت پیشگیری و کنترل کرونا تغییر داده‌ایم.

متولیان بیان کرد: در مجموعه بسیج مستضعفین نیز اعلام کرده‌ایم که اگر افراد خیر و داوطلب بخواهند بخشی از علم و دانش خود را در این راه بگذرانند بسیج جامعه پزشکی این بستر را برای آنان فراهم کرده است و با مراجعه به کانون‌های ما در سراسر کشور می‌توانیم از توانمندی‌های آنان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: عمده نیرو‌های داوطلب متخصصی که در زیرساخت ۴۰۳۰ وزارت بهداشت حضور پیدا کرده تا از طریق داوطلبان بتوانند راهنمایی‌های لازم را به مردم ارائه دهند، این داوطلبان، نیرو‌هایی هستند که از طریق بسیج جامعه پزشکی تأمین شده‌اند.

متولیان با اشاره به فعال شدن شرکت‌های تولید کننده مواد ضدعفونی از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح از ساماندهی واحد‌های بسیج زنان برای تولید ماسک‌های بهداشتی خبر داد و گفت: امیدواریم با این کار در حوزه پیشگیری نیز فعالیت کنیم.
لینک مطلب: http://sinanews.ir/News/item/598