یادداشت
تأثیرسالانه آلودگی هوا بر بیش از ۳۳ هزار مرگ در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تأثیر سالانه آلودگی هوا بر بیش از ۳۳ هزار مرگ در کشور خبر داد.

میزان مرگ و میر در بخش «مراقبت‌های ویژه» برابربا میانگین جهانی است

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: آمار مرگ و میر در بخش‌ آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها در ایران مشابه میانگین جهانی و حدود ۱۸ تا ۲۴ درصد است،

چرا نباید «شکر» بخوریم؟

متخصص تغذیه گفت: توصیه می‌کنیم مردم تا می‌توانند شکر نخورند؛ چراکه فرد را به سمت اضافه وزن، چاقی و در نهایت بیماری‌های ناشی از آن مانند دیابت و فشار خون می‌برد.

پیشنهاد سردبیر
بازداشت پیوندی تایید شد

یک منبع آگاه از بازداشت علی‌اصغر پیوندی خبر داد.

مسئول بسیج جامعه پزشکی بیمارستان امام علی(ع) بجنورد گفت: تیم‌ تخصصی متشکل از اعضای بسیج جامعه پزشکی این بیمارستان، همزمان با هفته بسیج و با هدف ارائه خدمات جهادی سلامت، در قالب طرح «شهید رهنمون» به مناطق محروم و حاشیه نشین مرکز استان اعزام شد.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به چالش نقدینگی در بازار دارویی کشور، گفت: بدهی برخی داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش بالا رفته و نمی‌توانند دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان را دریافت کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه داروخانه‌ها مشکلات اقتصادی زیادی دارند، گفت: داروخانه‌ها به دنبال مشکلات اقتصادی عدیده در شرف ورشکستگی هستند و رفع مشکلات آنها نیازمند عزم جدی دولت و مجلس است.
گزارش ویژه 1
ماجرای فروش داروهاى «ژنریک» با قیمت داروهاى «برند»

عضو اتحادیه واردکنندگان دارو درباره تخلف شرکت‌هاى دارویى مبنی بر فروش داروهاى ژنریک با قیمت داروهاى برند توضیحاتی ارائه کرد.

تشکیل ستاد کارآفرینی و اشتغال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برنامه این دانشگاه در راستای تشکیل ستاد کارآفرینی و اشتغال دانشگاه، حمایت از اساتید و دانشجویان فناور در توسعه فناوری‌هاست.

صادرات تجهیزات پزشکی به 25 کشور دنیا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) با بیان اینکه سالانه بیش از 2.5 میلیون نفر برای دریافت خدمات درمانی به این مجموعه مراجعه می‌کنند گفت: در مراکز درمانی این دانشگاه هیچ‌گونه دریافت زیرمیزی وجود ندارد.

چه افرادی باید جراحی «چاقی» انجام دهند؟

متخصص تغذیه گفت: در صورتی می‌توان از جراحی برای درمان چاقی استفاده کرد که فرد سابقه شکست با روش‌های کم عارضه‌تر مانند رژیم غذایی و دارو را داشته و نتوانسته با این روش‌ها چاقی خود را برطرف کند.

گزارش ویژه 2
صداوسیما درباره‌ بیماری آنفلوآنزا به خوبی اطلاع رسانی نکرده است

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «صدا و سیما درباره‌ی شیوع آنفلوآنزا در کشور به خوبی اطلاع رسانی نکرده است»، گفت: متاسفانه ساعات پخش پیام‌های بهداشتی در صدا و سیما در زمان‌هایی است که کمترین مخاطب را دارد. لازم است اطلاع رسانی کافی درباره‌ راههای پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا صورت گیرد.ا

چه کسانی مشمول یارانه دولت برای بیمه سلامت می‌شوند؟

طرح پوشش بیمه اجباری سلامت کار خود را از ۱۳ آبان ماه سال جاری آغاز کرد. این طرح در حالی مطرح شد که پیش بینی می‌شود حدود ۶ تا ۷ میلیون نفر در کشور فاقد هر نوع بیمه درمانی باشند. به این ترتیب بر اساس طرح "پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی"، افراد فاقد بیمه درمانی موظفند نسبت به بیمه کردن خود اقدام و به شعب دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

درمان‌های خانگیِ سرماخوردگی

سرماخوردگی از جمله بیماری‌های شایع در فصل سرد سال است که علائم آن از احتقان بینی گرفته تا احساس خستگی و بدن درد، آزاردهنده و مختل‌کننده روند عادی زندگی هستند.

راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس آنفلوآنزا

آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.

گفتگو
کمبود مکمل‌های دارویی در شبکه‌های بهداشت و درمان رفع شد

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: کمبود برخی مکمل‌ها در شبکه‌های بهداشت و درمان کشور رفع شده و ذخیره استراتژیک آنها نیز انجام می‌شود.

نیاز به خون با شروع فصل سرما

سخنگوی سازمان انتقال خون با تأکید بر اینکه با توجه به فرا رسیدن فصل سرما نیاز به اهدای خون داریم، گفت: افراد 18 تا 60 ساله می‌توانند خون خود را اهدا کنند.

«چاقی» باعث ناباروی می‌شود

دبیر علمی هفتمین کنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی گفت: ناباروری، میزان سقط و عوارض بارداری مانند دیابت حاملگی در افراد چاق بیشتر است.

آنفلوانزا چه افرادی را بیشتر تهدید می‌کند؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: افراد مسن بالای 60 سال، کودکان زیر 5 سال و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند از افراد در معرض خطر آنفلوآنزای شدید هستند و در این افراد اهمیت پیشگیری و درمان دوچندان است.